Zavřít reklamu

Globální trh se smartphony nezažívá již delší dobu dobré časy – na vině je slabá poptávka kvůli hospodářskému poklesu a inflace, která v mnoha zemích dosahuje rekordních výšin. Uprostřed toho přišla analytická společnost TrendForce se zprávou, podle níž je Apple připraven v letošním 4. kvartálu z hlediska tržního podílu sesadit z trůnu svého arcirivala Samsung.

Podle TrendForce činily globální dodávky smartphonů ve třetím čtvrtletí letošního roku 289 milionů. To je o 0,9 % méně než v předchozím kvartálu a o 11 % méně ve srovnání se stejným čtvrtletím loňského roku. TrendForce předpokládá, že Apple zaznamená významný růst, přičemž očekává, že jeho podíl na trhu vzroste ze 17,6 % ve 3. čtvrtletí na 24,6 % v posledním čtvrtletí. To má Applu pomoci předběhnout Samsung a stát se na konci roku lídrem na globálním smartphonovém trhu.

Samsungu se podařilo ve 3. čtvrtletí zvýšit dodávky mezikvartálně jen o 3,9 %, když vyexpedoval 64,2 milionu smartphonů. Web Businesskorea poznamenává, že pokračující tlak na zásoby, nízká poptávka a nedostatek polovodičů sníží jeho dodávky i v posledním kvartálu a ovlivní jeho pozici na globálním trhu se smartphony.

Apple na druhou stranu v letošním předposledním čtvrtletí dodal na globální trh 50,8 milionu smartphonů a vykazuje solidní růstový trend. Díky zvýšené poptávce po řadě iPhone 14 TrendForce očekává, že tržní podíl cupertinského obra ve čtvrtém kvartálu dále poroste navzdroy nedostatkům jeho Pro modelů. Očekává také, že čínští výrobci Xiaomi, OPPO a Vivo, kteří jsou aktuálně na třetím až pátém místě, v posledním čtvrtletí také ztratí jistý podíl na trhu.

Telefony Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.