Zavřít reklamu

Huawei již dlouhou dobu používá ve svých smartphonech vlastní čipy Kirin. Ty se kdysi mohly rovnat některým z nejprodávanějších androidových vlajkových lodí, situaci však zásadním způsobem změnily americké sankce na Huawei před několika lety. Nyní to vypadá, že se tyto čipy, alespoň v blízké budoucnosti, na scénu nevrátí.

Některé zprávy z posledních několika týdnů naznačovaly, že by se čipy Kirin mohly příští rok vrátit, jelikož jsou prý ve finální fázi výroby. Huawei však nyní tyto zprávy vyvrátil s tím, že v roce 2023 nemá v plánu uvést na scénu žádný nový mobilní procesor.

Americké sankce uvalené na Huawei se neomezovaly jen na jeho přístup k Androidu a obchodu Google Play, což by bylo možné vyřešit vlastní verzí, alespoň tedy pro jeho domácí trh (a také se tak stalo, viz systém HarmonyOS a obchod s aplikacemi AppGallery). Nejvíce jej poškodilo odříznutí od společnosti ARM, konkrétně její mikroprocesorové architektury, která je klíčovou součástí mobilních procesorů (a nyní dokonce i notebooků). Bez těchto základních technologií potřebných k výrobě čipů má Huawei jen velmi omezené možnosti.

Někdejší smartphonový gigant bude muset znovu využít některé ze starších Kirinů, na které má stále licenci. Jeho další možností je zůstat u čipů Qualcommu nepodporujících 5G sítě. K druhému řešení se uchýlil u nedávno představené řady Mate 50 poté, co si Qualcomm u americké vlády zajistil povolení, aby mu mohl prodávat alespoň své 4G procesory.

Žádné z těchto řešení není ideální. V obou případech budou smartphony Huawei zaostávat za konkurencí, protože chybějící podpora 5G je dnes vážnou slabinou. Dokud však nepřijde na způsob, jak situaci s výrobou čipů vyřešit, jiné možnosti mu nezbývají.

Související články

Dnes nejčtenější

.