Zavřít reklamu

Ve třetím kvartálu letošního roku bylo na celosvětový smartphonový trh dodáno 289 milionů jednotek, což představuje mezikvartální pokles o 0,9 % a meziroční o 11 %. První místo si udržel Samsung, za ním následovaly Apple a Xiaomi. Informovala o tom analytická společnost Trendforce.

„Extrémně nízká poptávka“ byla podle analytiků Trendforce způsobena tím, že výrobci upřednostňovali stávající zásoby před novými zařízeními, zatímco udržovali nízkou produkci kvůli „silným globálním ekonomickým protivětrům“. Jedničkou trhu zůstal Samsung, který na něj v předmětném období vyexpedoval 64,2 milionu smartphonů, což je mezikvartálně o 3,9 % více. Korejský gigant omezuje výrobu, aby na trh dodal již vyrobená zařízení, a po příštích třech měsících zřejmě ohlásí pokles výroby.

 

Za Samsungem skončil Apple, který od července do září na trh dodal 50,8 milionu smartphonů a jehož tržní podíl činil 17,6 %. Podle Trendforce je toto období pro cupertinského obra nejsilnější, protože zvyšuje výrobu, aby mohl včas začít „chrlit“ nové iPhony pro období vánoc. Očekává se, že v posledním čtvrtletí letošního roku bude každý čtvrtý nový smartphone nést na zádech nakousnuté jablko, a to i přes problémy, které mu činí čínské uzavírky montážních linek kvůli znovu se objevujícímu onemocnění COVID-19. Apple sice bude pořád silný, ale mohl by být ještě silnější, a tyto problémy ho hodně zbrzdí.

Třetím v pořadí bylo Xiaomi s podílem 13,1 %, následované dalšími čínskými značkami Oppo a Vivo s podílem 11,6, resp. 8,5 %. Trendforce poznamenal, že čínští výrobci se orientují na budoucnost s menším množstvím amerických technologií, a ilustroval to na příkladu vlastního obrazového procesoru Vivo, nabíjecího čipu Xiaomi a neurálního zobrazovacího čipu Oppo MariSilicon X.

Telefony Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.