Zavřít reklamu

O ambicích Googlu ohledně skládacích telefonů toho bylo napsáno už hodně. Společnost totiž začala brát své hardwarové snažení skutečně vážně. Kromě nových TWS sluchátek a chytrých hodinek se snaží vyniknout i s novým smartphonem, a k tomu bychom se údajně mohli dočkat právě i první skládačky společnosti. Má to ale smysl? 

Navzdory obnovené snaze Googlu stát se silou, se kterou je třeba v oblasti hardwaru počítat, množství peněz, které vydělává prodejem mobilních zařízení, stále nepředstavuje žádnou důležitou sumu. Skládací zařízení by společnost postavilo do přímé konkurence se Samsungem, který v tomto ohledu vládne trhu, a to vlastně obecně, tedy i tomu se smartphony s operačním systémem Android. Jeho dominanci lze snadno uvést na pravou míru tím, že Google by potřeboval půl století k tomu, aby dodal tolik telefonů jako Samsung za jediný rok.

Proč Pixel Fold neuspěje 

Existuje ale několik faktorů, které by mohly bránit dosažení nějakého efektu skládacího zařízení Googlu. Za prvé, Google je ve srovnání se Samsungem výrazně odlišná společnost. Korejský konglomerát se může spolehnout na technický a produktový pokrok sesterských společností, jako je Samsung Display, která umožnila společnosti Samsung Electronics uvést na trh skládací zařízení, která fakticky dodnes nemají skutečnou konkurenci.

Jediné, co má Google v tomto případě k dispozici, je jeho vlastnictví systému Android. Pod hlavičkou Alphabetu ale není žádná společnost, na kterou by se mohl spolehnout, pokud jde o klíčové komponenty, díky nimž by jeho skládací smartphone dokázal nad konkurencí vyniknout. Google by nakonec musel tyto komponenty získat buď právě od Samsungu, nebo od jiných dodavatelů třetích stran. To omezí jeho schopnost provést jakoukoli převratnou inovaci v této oblasti. Nezapomínejme, že Google je především softwarová společnost.

Za druhé, přestože Samsung již odvedl skvělou práci při popularizaci skládacích zařízení a miliony uživatelů je už používají po celém světě, většina zákazníků stále chce jistý příslib solidní poprodejní podpory. Nelze popřít, že skládací telefony stále nejsou tak odolné jako běžné telefony, takže byste chtěli mít v záloze solidní síť, která vám nákup drahého skládacího smartphonu podpoří (třeba i výměnou fólie).

Rozsáhlá globální síť Samsungu zůstává bezkonkurenční, a to je jeden z důvodů, proč je tolik zákazníků ochotno riskovat a skládačku nakonec jako svůj telefon zvolit. Vědí totiž, že mají k dispozici oficiální poprodejní podporu. Google má ale malou distribuční síť, kdy i u nás jsou jeho produkty prodávány jen v rámci šedého dovozu (obchodem koupeno v zahraničí, přivezeno a prodáváno zde). 

Předpokládá se, že Pixely jsou pro Google důležitým projektem, který mu umožňuje předvést to nejlepší ze systému Android. Co se týče skládacích smartphonů, je to možná nejlepší přenechat toto právě Samsungu. Je samozřejmé, že Samsung je vlastně Android. Žádná jiná společnost neprodá za rok tolik smartphonů a tabletů s operačním systémem Android jako Samsung, žádná nemá tak příkladný aktualizační plán, ani nic podobného.

Obě společnosti spolu navíc úzce spolupracují na vývoji systému pro chytré hodinky, tablety a právě i skládací telefony. Pro Google by tak nakonec mohlo být výhodnější, kdyby opravdu chtěl nějakou svou skládačku nabízet, jednoduše přebrandovat ty Samsungu – uvést tedy jen Pixel Fold by Samsung. Jednoduše by tím zabil dvě mouchy jednou ranou a mohl by mít klid.

Galaxy Z Fold4 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.