Zavřít reklamu

Na fóru hackerské komunity byla nedávno nabídnuta na prodej databáze s telefonními čísly čtvrtiny všech uživatelů populární aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp. Prodávající tvrdí, že databáze je aktuální a že obsahuje 487 milionů telefonních čísel aktivních uživatelů aplikace z 84 zemí včetně Česka.

WhatsApp má v současnosti zhruba 2 miliardy uživatelů, což znamená, že databáze údajně obsahuje telefonní čísla čtvrtiny z nich. Podle prodávajícího obsahuje telefonní čísla mimo jiné 45 milionů uživatelů z Egypta, 35 milionů z Itálie, 32 milionů z USA, 29 milionů ze Saúdské Arábie, 20 milionů z Francie a stejného počtu z Turecka, 10 milionů z Ruska, 11 milionů z Velké Británie či více než 1,3 milionu z Česka.

Podle webu Cybernews, který o obřím úniku informoval, prodávající nerozvedl, jak k databázi „přišel“. Nicméně je možné, že se k ní dostal pomocí procesu známého jako scrapování, který zahrnuje shromažďování dat z webů. Jinými slovy, WhatsApp nebyl hacknut, ale dotyčná osoba a případně další mohly shromáždit téměř 500 milionů telefonních čísel z internetových stránek.

Takováto databáze by mohla být použita pro spam, pokusy o phishing a další podobné aktivity. A opravdu neexistuje způsob, jak zjistit, zda je v této databázi zrovna vaše číslo. Před zvědavýma očima, které by se k vašim číslům mohly dostat, se každopádně můžete chránit, a to takto: jděte do Nastavení, vyberte možnost Soukromí a změňte nastavení položek Naposledy a stav online, Profilová fotografie a Profilová informace na „Moje kontakty“.

Související články

Dnes nejčtenější

.