Zavřít reklamu

Zatímco je poptávka po iPhonu 14 Pro doslova obrovská, Apple nedávno během svého hovoru o výsledcích za 3. čtvrtletí 2022 odhalil, že by mu během prázdninové (vánoční) sezóny mohly nastat problémy s dodavatelským řetězcem. O chvíli déle se to ostatně i stalo, o čemž informoval tiskovkou. Nyní se situace ještě zhoršuje, proto se společnost potýká s ještě většími problémy, než předpokládala, protože se objevily zprávy o masivních stávkách v jedné z továren, kde se montuje to jeho vůbec nejdůležitější zařízení – iPhone. 

Abychom byli spravedliví, tak i Samsung čelil po uvedení řady Galaxy S22 nedostatečným zásobováním trhu, protože poptávka předčila jeho očekávání. Neměl ale takové problémy, které se nyní hrnou na Apple, protože Samsung prostě jen nestíhal. Americkou společnost však nyní stíhají o poznání větší rány, které prakticky není ani sama schopna přímo ovlivnit jinak, než diverzifikací dodavatelského řetězce a samotné výroby, což je běh na opravdu dlouhou trať.

Podle několika zpráv totiž zaměstnanci továrny Foxconnu v čínském Čeng-čou protestují kvůli nespravedlivým mzdám a nebezpečným pracovním podmínkám. Na několika videích jsou vidět střety dělníků v maskách s policií. Tisíce se jich údajně shromáždily před ubytovnami a střetly se i s pracovníky ostrahy továrny kdy rozbíjely okna i kamerové systémy.

Foxconn údajně inzeroval volná pracovní místa po celé Číně a tvrdil, že pracovníkům zaplatí 25 000 CNY (asi 3 500 USD) za dva měsíce jejich práce. Když do továrny tisíce pracovníků z celé země dorazily, společnost uvedla, že by dělníci museli pracovat čtyři měsíce, aby tuto mzdu dostali. Mnozí lidé přitom opustili svá běžná zaměstnání, aby se právě do továrny na iPhony vydali.

Čína přitom v Čeng-čou zavedla přísné uzavírky, protože země hlásí vyšší počet čerstvých případů COVID-19. Miliony lidí byly uzavřeny ve svých domovech nebo ubytovnách továren. Právě před tímto Apple varoval v tiskovce – že řada iPhonů 14 bude mít ve 4. čtvrtletí roku 2022 problémy s nedostatkem svých dodávek, což představuje vážné ohrožení vánočních prodejů, a co se ostatně nyní i potvrdilo. Poslední čtvrtletí roku je nejsilnější, a Apple na tom bude hodně bit, když nedokáže pokrýt zájem zejména o iPhony 14 Pro a 14 Pro Max. Komu pak toto hraje jasně do karet? Samozřejmě že Samsungu.

Když jeden trpí, druhý vydělává 

Tato situace u Applu by logicky mohla být velmi výhodná pro Samsung. Nechcete čekat na iPhone? Kupte si telefon Galaxy! Společnost již začala v rámci výprodeje na Černý pátek nabízet velké slevy na téměř všechny své oblíbené produkty, včetně řady Galaxy S22, Galaxy Z Flip4, Galaxy Z Fold4, Galaxy Watch5, tablety, chytré televizory atd. Apple slevy neposkytuje, jen na staré generace iPhonů nabízí poukaz na další nákup (stejně jako na vybrané modely Apple Watch, AirPodů, iPadů a Maců).

Samsung se rovněž připravuje na uvedení řady Galaxy S23 na začátku příštího roku. Očekává se, že zlepší jas obrazovky, kvalitu fotoaparátu, výpočetní výkon a konektivitu a zároveň zlepší energetickou účinnost s výdrží baterie. Společnost by také mohla do řady Galaxy S23 přinést satelitní připojení podobné tomu v iPhonu 14. A pokud bude Apple pořád trpět, Samsung bude jasně profitovat. Promítne se to pak právě i ve statistikách prodejů za konec roku, kdy čísla Applu nebudou vypadat pěkně a jeho akcie poletí dolů, přičemž Samsung upevní svou pozici jedničky světového prodejce smartphonů.

Telefony Samsung Galaxy koupíte zde

Apple iPhony koupíte zde

Dnes nejčtenější

.