Zavřít reklamu

Jak asi víte, současným největším smluvním výrobcem polovodičových čipů na světě je tchajwanská společnost TSMC, zatímco Samsung je s velkým odstupem druhý. Intel, který nedávno vyčlenil svou pobočku na výrobu čipů jako samostatný podnik, nyní vyhlásil cíl předběhnout slévárenskou divizi Samsungu Samsung Foundry a stát se do roku 2030 druhým největším světovým výrobcem čipů.

Intel v minulosti vyráběl čipy jen pro sebe, loni se však rozhodl vyrábět je i pro ostatní, přestože roky s obtížemi vyrábí 10nm a 7nm čipy. V loňském roce jeho slévárenská divize Intel Foundry Services (IFS) oznámila, že investuje 20 miliard dolarů (asi 473 mld. Kč) do rozšíření výroby čipů v Arizoně, a 70 mld. dolarů globálně (zhruba 1,6 bilionu Kč). Tato čísla se nicméně ani zdaleka nepřibližují plánům Samsungu a TSMC, jež v této oblasti hodlají investovat stovky miliard dolarů.

„Naší ambicí je stát se do konce tohoto desetiletí druhou největší slévárnou na světě a očekáváme, že budeme generovat jedny z největších marží,“ nastínil plány IFS její šéf Randhir Thakur. Intel kromě toho nedávno oznámil, že kupuje izraelskou slévárenskou společnost Tower Semiconductor, která má svou továrnu v Japonsku.

Plány má Intel smělé, předběhnout Samsung však pro něj bude velice obtížné. Podle poslední zprávy marketingově-výzkumné firmy TrendForce se z hlediska tržeb nedostal ani do první desítky největších výrobců čipů. Trhu jasně dominuje TSMC s podílem kolem 54 %, zatímco Samsung má podíl 16 %. Třetí v pořadí je společnost UMC s podílem 7 %. Zmíněná akvizice Intelu Tower Semiconductor drží podíl 1,3 %. Dohromady by se obě společnosti dostaly na sedmé nebo osmé místo, což je stále daleko od druhého místa Samsungu.

Intel má i ambiciózní plán ohledně procesu výroby svých čipů – do roku 2025 chce začít vyrábět čipy pomocí 1,8nm procesu (označovaného jako Intel 18A). V té době by měly Samsung a TSMC zahájit produkci 2nm čipů. I když si procesorový gigant již zajistil zakázky od společností jako MediaTek nebo Qualcomm, čeká ho ještě dlouhá cesta, než získá velké klienty jako AMD, Nvidia nebo Apple pro jejich nejpokročilejší čipy.

Související články

Dnes nejčtenější

.