Zavřít reklamu

Samsung je nesporným králem skládacích smartphonů. Jeho Galaxy Z Flip a Galaxy Z Fold jsou nejúspěšnějšími skládacími telefony na celém světě, přičemž mobilní divize Samsungu očekává, že trh s ohebnými smartphony poroste do roku 2025 o 80 %, a to i přes aktuální obecně padající trend. Řada Z Fold se pak snad konečně dočká i kýženého slotu pro S Pen, čímž bude toto zařízení zase univerzálnější. 

O svých vyhlídkách informoval Samsung během setkání se svými dodavateli dílů. Kromě tohoto společnost také dodala, že očekává, že se už konečně rozhoupe i Apple, a že své první ohebné řešení představí v roce 2024. To nicméně pravděpodobně nejprve u tabletů a notebooků. Minimálně na domácím jihokorejském trhu prý dle Samsungu mladí uživatelé ve věku od 20 do 30 let právě od iPhonů ke skládacím zařízením společnosti utíkají, a to nyní prý až 4× více, než tomu bylo před nástupem skládaček.

Samsung si myslí, že skládací telefony musí být tenčí, lehčí a mít méně viditelný ohyb 

Samsung se také domnívá, že 90 % uživatelů, kteří si ohebné zařízení vyzkouší, u tohoto tvarového faktoru zůstanou i u svého budoucího zařízení. Je ale pravda, že zdroje odhalují, že trh se skládačkami tvoří pouhé 1 % celkového trhu se smartphony. Tito zákazníci však vykazují vysokou míru spokojenosti a díky tomu se očekává, že toto odvětví výrazně poroste.

Společnost rovněž upozornila na několik věcí, které je třeba přepracovat, aby se skládací telefony staly ještě populárnějšími. Zejména je třeba snížit velikost a hmotnost skládacích telefonů, které musí být také odolnější a je třeba zmenšit ohyb na obrazovce. Tady se asi není třeba hádat, protože zásadními neduhy skládaček Samsungu je právě drážka ve vnitřním displeji, jeho krycí fólie a nevzhledné dolehnutí obou polovin zařízení k sobě, kdy je mezi nimi viditelná mezera.

U Galaxy Z Foldu je také třeba mít slot pro pero S-Pen, protože dle průzkumu tuto funkci požaduje mnoho uživatelů zařízení, kteří teď musí nosit S Pen ve speciálním krytu, což zařízení ještě zvětšuje a dělá jej nevzhledným. Že to jde víme třeba i z Galaxy S22 Ultra. Společnost chce do svých budoucích skládacích telefonů také přidat vylepšené fotoaparáty, což je ale poměrně logické. Podle všeho nicméně chtěl Samsung už do modelu Galaxy Z Fold4 přidat fotoaparáty právě z aktuální Ultry, ale kvůli problémům s hmotností od toho nakonec ustoupil.

Budoucnost skládaček zdá se být tedy zářná a máme se na co těšit. Z našich testů Galaxy Z Foldu4 a Z Flipu4 jasně vyplývá, že tato zařízení mají potenciál není třeba se jich bát. Pokud pak Samsung ještě odstraní těch několik málo jejich neduhů, může mít vzhledem k malé konkurenci a své popularitě skutečně zaděláno na hit. Jestliže navíc bude Apple s uvedením svého ohebného telefonu ještě více otálet, snadno mu Samsung uteče na míle daleko.

Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.