Zavřít reklamu

Jeden z nejlepších a nejvybavenějších Android telefonů současného trhu pochází od společnosti Samsung. Její řada Galaxy S Ultra má všechny myslitelné funkce, včetně neuvěřitelně všestranného systému fotoaparátů. Zejména možnosti zoomu jsou pak tím, co telefon Galaxy S22 Ultra odlišuje od konkurence. Jenže bohužel se také jedná o velice nákladné zařízení. 

Galaxy S22 Ultra aktuálně vyjde na 31 990 Kč, kdy s využitím cashbacku můžete ještě z této ceny ušetřit 5 000 Kč, ale ne každý má možnost nabídnou nějaké zařízení protiúčtem. Jenže třeba takový Google Pixel 7 Pro, kterému aktuálně patří 2. místo fotografického žebříčku DXOMark, vyjde i u nás „jen“ na 26 990 Kč, což je právě o oněch 5 tisíc Kč méně (oproti iPhonu 14 Pro Max dokonce o 10 tisíc méně). I on nabízí dlouhý zoom, ale oproti Galaxy S22 Ultra jen poloviční (10x vs. 5x), i on nicméně umí pořídit ty nejlepší možné výsledky. I ostatní specifikace Pixelu 7 Pro jsou Galaxy S22 Ultra velice podobné.

Samsung aktuálně u všech telefonů Galaxy, které nejsou Ultra, poskytuje maximálně 3x optický zoom (stejně jako Apple u iPhonů). Jde o řadu Galaxy S a také Z Fold4. Společnost je sice reklamuje s 30x „vesmírným zoomem“, ale buďme upřímní – to není zrovna využitelná funkce, protože jednoduše není vzhledem na kvalitu výsledku moc použitelná. Jsou to jen prázdná marketingová slova. Modely Ultra jsou tedy jako jediné schůdnou koupí pro každého, kdo hledá v telefonech Samsungu ty nejlepší možné fotografické možnosti (třeba i rozlišení 108 MPx), za které si musí hodně zaplatit.

Peníze vládnou světu 

Problém je v tom, že pokud si koupíte Google Pixel 7 Pro, dostanete dle odborného testu více za méně. I iPhony 14 Pro jsou pak před Galaxy S22 Ultra, ale ty jsou nicméně s aktuální cenovou politikou Applu posazeny ještě o poznání výše. Pokud ale chcete mít ten nejlepší možný zážitek z mobilního focení, opravdu sáhnete po řadě Ultra Samsungu? Google navíc umí s jeho umělou inteligencí a přítomnými algoritmy s ohledem na fotografii vytvářet poměrně působivá kouzla.

Samozřejmě u iPhonů 14 Pro i Pixelů 7 platí, že se jedná o půl roku mladší zařízení. Vzhledem k agresivní cenové politice Googlu se ale jeví jako nejrozumnější investice právě jeho řešení, i když má pro někoho neznámý čip Tensor, chybí mu některé funkce One UI, dostane jen tři aktualizace Androidu, a je u nás k dostání jen v šedém dovozu, protože Google u nás oficiálně nefunguje. Nic to nemění na tom, že peníze vládnou světu, a 5 tisíc Kč od Ultry, respektive 10 od iPhonu, rozhodně není málo.

Dvě cesty 

Jsou dvě možnosti, kterými by mohl Samsung jít, aby se stal více konkurenceschopným. První je samozřejmě zlevnění, a to ještě při aktuální vlajkové lodi, nikoli až s příchodem Galaxy S23 Ultra. Druhou pak poskytnutí vrcholných fotoaparátů i nižším modelům, tedy alespoň stejné řady. Nyní už se model Ultra odlišuje tolik, že se základními modely Galaxy S22 nemá příliš společného. Kdyby tedy ty sdílely jeho fotografické dovednosti, mnozí by nemuseli utrácet za další přidanou hodnotu Ultry, ale netratili by na variabilitě fotoaparátů. Podle dosavadních úniků tomuto ale nic moc nenasvědčuje.

Jen pro doplnění, aktuálním lídrem žebříčku je Huawei Mate 50 Pro, který má 3,5x optický zoom a u nás vyjde na 31 999 Kč. IPhony 14 Pro jsou na 4. pozici, iPhony 14 Pro na 7., Galaxy S22 Ultra s čipem Snapdragon na 12., s čipem Exynos na 16. příčce, kterou sdílejí s iPhonem 12 Pro Max, což není moc dobrá vizitka. Kompletní žebříček najdete zde.

Ty nejlepší fotomobily koupíte zde

Dnes nejčtenější

.