Zavřít reklamu

Společnost Google to se svými vlastními chytrými telefony nikdy nemyslela vážně, možná ale až doposud. Výrobce Androidu své nové telefony Pixel poměrně tvrdě prosazuje a jak Pixel 7, tak Pixel 7 Pro poskytují mnoho funkcí Galaxy S22 za nižší cenu. 

A podle nové zprávy Google teprve začíná. Ten údajně zdvojnásobí své úsilí v oblasti hardwaru a může za to do jisté míry i Samsung. Google nabízí jak telefony, tak bezdrátová sluchátka, chytré reproduktory, hodinky, tablety, zařízení pro streamování, a dokonce i Wi-Fi routery. Jedním z uváděných důvodů jsou totiž klesající prodeje smartphonů jihokorejského výrobce, a naopak rostoucí prodeje Applu, přičemž Google chce bojovat s Applem na vlastní pěst, místo toho, aby byl závislý na Samsungu a dalších výrobcích Androidu.

Google vydělává i na iPhonech 

Google se prý obává nižších příjmů z iPhonů Applu, protože regulační orgány by mohly ukončit dohodu mezi oběma společnostmi o umístění vyhledávače Googlu v iPhonech. Právě jeho vyhledávání je ale jen jedním z mnoha způsobů, jak společnost zákazníkům nabízí reklamy, a je jedním z jejích největších zdrojů příjmů. Ztráta těchto příjmů od uživatelů iPhonů by mohla být pro Google problémem a tento spíše softwarový gigant doufá, že jeho hardware v podobě portfolia Pixel může posloužit jako jistá náhrada.

Zpráva také uvádí, že společnost Google by mohla méně investovat do vývoje hlasového vyhledávání Google Assistanta pro ta zařízení, která sama nevyrábí. To by majitelům Samsungu úplně vadit nemuselo, protože ti mají vlastního Bixbyho, i když ani Asistent ani Bixby (a ani Siri) neumí česky. Očekává se však, že Google bude i nadále vyvíjet ty nejlepší služby pro některé prémiové výrobce Androidu a Samsung je jedním z nich (vedle čínských společností jako Xiaomi a OnePlus). I přesto všechno je Samsung pro Google stále nejdůležitějším partnerem, takže změny jeho strategie se možná fanoušků Samsungu úplně nedotknou.

Chtělo by to dalšího hráče 

Vzhledem k tomu, že Google je nechvalně znám tím, že uvádí na trh mnoho produktů a mnoho z nich rychle zabíjí (aplikace Chrome, DayDream a Stadia), bylo by pro Samsung moudré udržet své softwarové služby a platformy při životě. Tizen je celosvětově nejoblíbenějším operačním systémem pro chytré televizory a SmartThings je velkým pojmem v segmentu internetu věcí a chytré domácnosti. Jihokorejská firma je musí spolu s Bixby, Knoxem a Samsung TV Plus nadále a nadále vylepšovat, jinak neuvěřitelně snadno ztratí svou pozici. Historicky už jsme to ostatně viděli několikrát.

Opravdu bychom si přáli, aby se Microsoft vrátil na trh s chytrými telefony, a to s mobilní verzí operačního systému Windows, i když je na to asi už pozdě. Jenže třetího hráče by trh potřeboval jako tu pověstnou sůl. Podle rčení: „Dva se perou a třetí se směje,“ by to ale nemuselo být úplně od věci, pokusit se ty monotónní vody Androidu a iOS trochu rozvířit.

Smartphony Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.