Zavřít reklamu

Po třech letech uvádění telefonů řady Galaxy S s přídomkem Ultra se 108MPx fotoaparáty je Samsung konečně připraven přejít na 200MPx fotoaparát u modelu Galaxy S23 Ultra. Samsung vyrobil několik takových snímačů, z nichž jeden již použili konkurenční výrobci jako Xiaomi, a tak je nasnadě, aby toto řešení použil i ve vlastním portfoliu. 

Stejně jako 108MPx fotoaparát Galaxy S21 Ultra nebo Galaxy S22 Ultra nebude ani S23 Ultra ve výchozím nastavení skutečně fotit v maximálním možném rozlišení. Údajně bude pořizovat 12,5MPx snímky s využitím funkce pixel binningu (proces, při kterém se spojí více malých pixelů do jednoho velkého), a to pro zlepšení kvality obrazu zejména za zhoršených světelných podmínek. K dispozici bude nepochybně i možnost fotografovat v plném 200MPx rozlišení, ale podle nových zvěstí leakera Ice Universe Samsung na rozdíl od své konkurence nenabídne možnost pořizovat 50MPx snímky, a to je jasná škoda.

Pokud se při 200 MPx slučuje 16 pixelů do jednoho, aby vznikla výsledná fotografie o velikosti 12,5 MPx, je to možná už skutečně příliš. U 50MPx fotografie by se ale sloučily pixely čtyři, a taková fotografie by pořád měla u digitálního přiblížení množství detailů a pořád by nebyla tolik datově náročná. Například při fotografování v režimu 108 MPx v zařízení Galaxy S22 Ultra se ukládají snímky, které zabírají až 5krát více místa než ty 12MPx, takže si dokážete představit, jak velké budou tyto 200MPx snímky v podání Galaxy S23 Ultra.

Středně velký 50MPx režim by nabídl skvělou rovnováhu mezi kvalitou snímků a velikostí souborů. Ostatně společnosti jako Motorola a Xiaomi vám právě 50MPx na svých telefonech poskytnou, Samsung tak údajně neučiní. A zatímco běžným zákazníkům to pravděpodobně bude jedno, těm technicky zdatnějším by se tato nejnovější informace o schopnostech modelu S23 Ultra nemusela zrovna líbit.

Je to jen marketing 

Je samozřejmě nutné zmínit, že je třeba brát veškeré úniky informací s rezervou a že na ně nelze nijak spoléhat. Prozatím můžeme jen držet palce, aby Galaxy S23 Ultra vyrazil konkurenci dech, pokud jde právě o výsledky produkované jeho fotoaparáty, a poskytl skutečně dobrý důvod pro přítomnost zmíněného 200MPx fotoaparátu namísto toho, aby se jen snažil těžit z vysokých čísel na listu specifikací.

Tato vysoká čísla se samozřejmě dobře prezentují, ale jestli jsou opodstatněná, je už věc druhá. Slučování pixelů ukázalo, že má v mobilních telefonech své místo, proto jej po dlouhých letech přijal i Apple v modelech iPhonu 14 Pro. Na druhou stranu i jeho iPhony 13 Pro si i mezi 50 a více MPx fotoaparáty vedou více než dobře, protože v DXOMark jim pořád patří 6. místo. Nedá se tak jednoznačně říci, že cesta méně ale za to větších pixelů byla vyloženě špatná.

Telefony řady Galaxy S22 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.