Zavřít reklamu

Tohle není pro společnost Meta (dříve Facebook) dobrá zpráva. Britský antimonopolní úřad Competition and Markets Authority (CMA) totiž s konečnou platností rozhodl, že společnost musí prodat populární obrázkovou platformu Giphy.

Meta koupila americkou společnost Giphy, provozující stejnojmennou platformu na sdílení krátkých animovaných obrázků známých jako GIFy, v roce 2020 (za 400 milionů dolarů), o rok později však narazila na problémy. CMA tehdy Metě nařídil, aby společnost prodala, protože usoudil, že její akvizice je potenciálně škodlivá pro britské uživatele sociálních médií i inzerenty. Společnost vyvíjela své vlastní reklamní služby a její akvizice Metou mohla znamenat, že by si mohla diktovat, zda je možné Giphy použít na jiných sociálních platformách.

Úřad se tehdy ústy předsedy nezávislé vyšetřovací skupiny Stuarta McIntoshe nechal slyšet, že Facebook (Meta) by mohl „dále zvýšit již tak značnou tržní sílu ve vztahu ke konkurenčním platformám sociálních médií“. Jiskra naděje pro Metu vysvitla toto léto, kdy specializovaný britský soudní orgán Competition Appeal Tribunal zjistil ve vyšetřování CMA nesrovnalosti a rozhodl o přezkoumání případu. Podle něj úřad neinformoval Metu o podobné akvizici platformy Gfycat sociální sítí Snapchat. CMA měl poté učinit rozhodnutí v říjnu, což se právě nyní stalo.

Mluvčí Mety pro web The Verge prohlásil, že „společnost je rozhodnutím CMA zklamaná, ale přijímá je jako konečné slovo v této věci“. Dodal, že s úřadem bude na prodeji Giphy úzce spolupracovat. V tuto chvíli není jasné, co rozhodnutí bude znamenat pro možnost používat GIFy na Facebooku a dalších sociálních platformách Mety.

Dnes nejčtenější

.