Zavřít reklamu

Před více než dvěma lety Google oznámil, že do Androidu implementuje novou funkci. V tehdy právě představeném Androidu 11 se objevil přepracovaný přehrávač médií, který se nacházel v oblasti nad uživatelovými notifikacemi. Součástí redesignu byl rychlý přepínač výstupů, který měl uživateli ukazovat jak Bluetooth zařízení, tak ta zrcadlená pro „plynulý přenos“. Ve finální verzi Androidu 11 se však do přepínače nedostala zrcadlená zařízení. Nyní se v éteru objevily důkazy, že Android 13 by to mohl již brzy napravit.

Jak zjistil známý technologický novinář specializovaný na Android Mishaal Rahman, přepínač výstupů může v Androidu 13 konečně zobrazit zrcadlená zařízení, a to hned vedle vašich oblíbených sluchátek nebo auta. Aby to však bylo možné, musejí vývojáři do svých aplikací přidat části kódu, který je součástí knihovny MediaRouter Jetpack. Podle Rahmana to vypadá, že Google v Androidu 11 a 12 tuto funkcionalitu na dálku vypnul.

Zdá se však, že zrcadlená zařízení jsou připravena být součástí voliče mediálních výstupů v Androidu 13. Rahman nainstaloval na více zařízeních běžících na novém Androidu se zapnutou funkcí plynulého přenosu speciální verzi aplikace Universal Android Music Player, a když jej použil k přehrávání médií, všechna zrcadlená zařízení se objevila přímo vedle Bluetooth sluchátek a jakýchkoli dalších výstupních zařízení. Na Pixelu 6 Pro se Rahmanovi podařilo dokonce aktivovat funkci Stream Expansion, jež umožňuje přehrávat média na více reproduktorech současně.

Při dalším zkoumání Rahman zjistil, že část této funkcionality bude vývojářům dostupná, aniž by museli lidově řečeno hnout prstem. Poznámka k aktualizaci nejnovější verze vývojářské sady protokolu Google Cast vysvětluje, že vzdálené přenosy budou „do telefonů zavedeny automaticky, aniž byste museli aktualizovat vaši aplikaci prostřednictvím updatu služeb Google Play, který dorazí brzy“. Vývojáři nicméně budou muset přidat podporu pro přepínání z Bluetooth sluchátek či reproduktorů na zrcadlená zařízení.

Není jasné, proč Googlu trvalo tak dlouho, než plynulý přenos pro ovládání médií zavedl do praxe. Je možné, že části uživatelského rozhraní ještě nebyly připraveny tuto funkci obsloužit. Ať už je to, jak chce, je dobře, že funkce se po dvou letech již brzy promění v realitu.

Dnes nejčtenější

.