Zavřít reklamu

Google k radosti mnohých před několika měsíci oznámil, že Android a prohlížeč Chrome čeká budoucnost bez hesel. Díky kryptograficky podepsaným přístupovým klíčům uloženým ve vašem telefonu budete moci snadno a bezpečně přistupovat k vašim oblíbeným službám. A tato budoucnost začala právě teď.

Základem tohoto konceptu je myšlenka tzv. přístupového klíče, což je digitální záznam spojující vaše osobní údaje s určitou službou, bezpečně podepsaný prostřednictvím řetězce důvěry a uložený ve vašem telefonu. K dané službě můžete přistupovat pomocí pohodlných biometrických metod, jako je otisk prstů, což je jednodušší a bezpečnější než zadávání hesla.

Android nyní získává podporu pro přístupové klíče prostřednictvím Správce hesel Googlu, který vám pomůže je udržovat na vašem zařízení synchronizované. Klíče jsou zabezpečeny koncovým šifrováním, takže i když Google koordinuje distribuci vašich klíčů, nemůže k nim přistupovat a dostat se do vašich účtů.

Počáteční podpora je zaměřena hlavně na webové služby a kromě používání přístupových klíčů na vašem telefonu pro usnadnění přístupu bude také možné je používat pro připojení na počítači. Prohlížeč Chrome může na vašem počítači zobrazit QR kód pro službu, který poté naskenujete telefonem a autorizujete přístupový klíč. Google dále pracuje na tom, aby vývojářům zpřístupnil API Androidu pro podporu nativních přístupových klíčů. Této podpory by se měli dočkat do konce roku.

Pro budoucnost bez hesel v podání Googlu bude každopádně třeba udělat ještě hodně práce. Bude nutné aktualizovat aplikace a webové stránky a na tuto zásadní změnu se musejí připravit správci hesel třetích stran a samozřejmě i samotní uživatelé. Nevíme jak vy, ale my se na takovouto budoucnost docela těšíme.

Související články

Dnes nejčtenější

.