Zavřít reklamu

Fotoaparáty ve smartphonech jsou již nějakou dobu mnohem populárnější než profesionální fotoaparáty. Ve většině případů však oproti nim nenabízejí tu úplně nejvyšší kvalitu obrazu. To by se nicméně už zanedlouho mohlo změnit, alespoň tedy podle vysoce postaveného manažera Qualcommu.

Na oblast fotoaparátů specializovaný viceprezident Qualcommu Judd Heape poskytl webu Android Authority rozhovor, ve kterém nastínil své myšlenky ohledně budoucnosti fotografování na mobilech. Podle něj je tempo, jakým se u smartphonů vylepšují obrazové senzory, procesory a umělá inteligence, tak rychlé, že do tří až pěti let překonají zrcadlovky.

Heape v rozhovoru uvedl, že fotografování s použitím umělé inteligence je možné rozdělit do čtyř fází. V té první AI na obrázku rozpozná konkrétní předmět nebo scénu. Ve druhé ovládá funkce automatického ostření, automatického vyvážení bílé a automatické expozice. Třetí fáze je stadiem, kdy AI rozumí různým segmentům nebo prvkům scény, a právě v této fázi se podle něj nachází současný smartphonový průmysl.

Ve čtvrté fázi bude podle jeho odhadu umělá inteligence dostatečně schopná, aby zpracovala celý obrázek. V této fázi prý bude možné, aby obrázek vypadal jako scéna z National Geographic. Tato technologie je podle Heapeho vzdálená tři až pět let a bude to prý „svatý grál“ umělou inteligencí poháněné fotografie.

Podle Heapeho je výpočetní výkon v čipsetech Snapdragon mnohem vyšší než to, co najdeme v největších a nejvýkonnějších profesionálních fotoaparátech od Nikonu a Canonu. To smartphonům pomáhá inteligentně rozpoznávat scénu, podle toho upravovat různé aspekty snímku a produkovat excelentní fotografie, přestože mají menší obrazové snímače a čočky než zrcadlovky.

Výpočetní výkon, a tím i umělá inteligence, se bude podle Heapeho v budoucnu jen zvyšovat a smartphonům umožní dosáhnout jím popsané čtvrté fáze AI, která jim umožní pochopit rozdíl mezi kůží, vlasy, látkou, pozadím a dalšími věcmi. Když se podíváme, jak dalekou cestu mobilní fotoaparáty za poslední roky ušly (mimo jiné z trhu prakticky vytlačily klasické digitální fotoaparáty), dává jeho předpověď jistě smysl. Nejlepší fotoaparáty současnosti, jako je Galaxy S22 Ultra, dokáží již dnes pořizovat stejně kvalitní snímky jako ty, které produkují některé zrcadlovky v automatickém režimu.

Telefony řady Galaxy S22 koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.