Zavřít reklamu

Wearetreed je česko-německá společnost zabývající se vývojem originálního příslušenství. Ve svém portfoliu má třeba dřevěnou bezdrátovou nabíječku, kdy společnost za každý jeden prodaný kus vysadila nový strom. Jedno semeno jste ostatně našli i v samotném balení. Treed honeycomb charger je sice jiný produkt, ale i on ctí maximálně ekologické zásady: „udržitelně, bez plastů a s pozitivním vlivem“. 

Do rukou se nám dostal předprodukční vzorek nabíječky, takže toto neberte jako recenzi ale spíše jako dlouhodobější zkušenosti s něčím, co se na trh teprve chystá. Tvůrci u svého nového projektu nešli jen cestou originálního designu, ale také unikátním způsobem výroby a samotným použitým materiálem. Jedná se tedy vůbec o první 3D tištěnou nabíječku, která bude uvedena na trh. Není přitom plastová, ale „škrobová“.

Jako materiál pro tisk bylo zvoleno recyklované PLA, které je původně vyrobeno z kukuřičného škrobu a v tomto případě už jednou použito a znovupoužito do nového filamentu pro 3D tisk. Díky tomuto způsobu výroby je tak celá nabíječka založena na principech cirkulární ekonomiky – až doslouží, tak po vyndání jejích elektronických součástek můžete její zbytek s klidem na duši hodit do kompostu nebo vyhodit do bio popelnice.

Vyber si svůj vzhled 

Barevnou kombinaci včelí plástve, na kterou design nabíječky odkazuje, si můžete barevně sladit podle svých preferencí. Princip její výroby na 3D tiskárně k tomu ostatně přímo svádí, tak proč toho nevyužít? Nabíječka se skládá ze čtyř částí, kdy je u každé možné vybrat si ze šesti barev. Pokud to mezi sebou vynásobíte, vyjde vám, že si můžete nakombinovat celkem 1 296 možností výsledku.

Materiál je lehký a zároveň pevný. Jak uvádějí sami designéři, s každou vytištěnou nabíječkou se tisk postupně zlepšuje. Nějaké otřepy sice najdete, ale není to na škodu. Spodní část je pak k té horní přišroubována. Přítomné imbusy ale snadno demontujete, tedy samozřejmě až vám nabíječka doslouží s tím, že co půjde, budete patřičně recyklovat. Je to jednoduše skvělá idea, obzvláště když si pak tímto kompostem ještě přihnojíte rajčata na zahrádce.

Bezdrátové nabíjení je zajištěno technologií Qi, kdy vašemu zařízení dokáže poskytnout výkon až 15 W, a to i iPhonům s MagSafe. Nabíječka pro ně dokonce obsahuje magnety, ale samozřejmě nabije i třeba bezdrátová sluchátka. Nechybí standard Quick Charge 3.0 a USB-C konektor. Základna má v nejširším bodě 130 mm, takže není nijak titěrná, a i větší zařízení se na ní krásně vejdou. Pokud pak zvolíte křiklavější barvy, což vřele doporučuji, bude se vám ten kontrast s černou plochou displeje prostě líbit.

Podpořte kampaň 

Jak je psáno v úvodu, měli jsme k testu předprodukční vzorek, protože nabíječka ještě není v prodeji. Tvůrci na ni aktuálně pořádají kampaň na crowdfundingovém Kickstarteru s cílem vybrat dostatek prostředků na financování svého projektu. Pokud jejich snažení podpoříte, můžete si tuto recyklovanou a recyklovatelnou nabíječku pořídit už za 40 EUR (cca 980 Kč). V nabídce jsou i další zvýhodněné sety. V případě získání dostatku prostředků začne celosvětová distribuce ještě v prosinci letošního roku. Že by ideální vánoční dárek pro milovníky medu?  

Kickstarter kampaň najdete zde

Dnes nejčtenější

.