Zavřít reklamu

Tribunál Evropské unie potvrdil, že Google jako poskytovatel Androidu zneužíval své dominantní postavení, a uložil mu pokutu ve výši 4,1 miliardy eur (zhruba 100,3 mld. Kč). Rozhodnutí soudu je posledním vývojem v případu z roku 2018, kdy americkému technologickému gigantovi vyměřila Evropská komise pokutu za to, že svůj operační systém nabízí jako neoddělitelný celek se svými službami.

Tribunál potvrdil obvinění EK, že Google nutí výrobce smartphonů předinstalovávat na jejich zařízení internetový prohlížeč Chrome a aplikaci Vyhledávání jako součást schématu sdílení příjmů. Soud potvrdil drtivou většinu původních obvinění, v dílčích aspektech se však s EK neshodl, pročež se rozhodl původní pokutu 4,3 mld. eur o 200 milionů eur snížit. V jejím snížení hrála roli i doba trvání sporu.

Tribunál je druhým nejvyšším soudem Evropské unie, což znamená, že Google se může odvolat k její nejvyšší soudní instanci – Soudnímu dvoru. „Jsme zklamaní, že soud rozhodnutí EK nezrušil. Android přinesl všem více možností, nikoli méně, a podporuje tisíce úspěšných firem v Evropě i po celém světě,“ uvedl v reakci na rozhodnutí Tribunálu Google. Jestli se proti verdiktu odvolá, však nesdělil, lze to nicméně předpokládat.

Související články

Dnes nejčtenější

.