Zavřít reklamu

Většina z nás jsou nadšenci do aktualizací Androidu. Když je oznámena jeho nová verze, začneme o ní mluvit a těšit se, kdy si budeme moci všechny ty novinky, které slibuje, vyzkoušet. Updaty nejrozšířenějšího mobilního operačního systému na světě však s sebou mohou přinášet i chyby, které nevyřeší ani tvrdý restart, a které někomu mohou vadit natolik, že by mohl chtít přejít na starší verzi. Bohužel to ve většině případů není tak snadné, jak by se mohlo zdát.

Ujistěte se, že downgrade Androidu skutečně chcete

Návrat ke starší verzi Androidu není rozhodně bezproblémová záležitost. V první řadě je tu bezpečnostní aspekt. Pokud má váš telefon verzi tři softwaru, problémy s verzí dvě společnost, která jej vyrobila, pravděpodobně nevyřeší. Dále je třeba vědět, jak provést samotný downgrade, o tom však až za chvíli. A je také nutné brát v potaz, že některé z věcí, které se vám líbí, se starší verzí nebudou fungovat.

Google s každou verzí Androidu představuje nová API rozhraní a společnosti jako Samsung k nim přidávají svá vlastní, když si ji upraví podle svého. Často tyto změny nejsou zpětně kompatibilní. Některé z novinek, které nebudete moci používat, mohou být drobné a zdánlivě nedůležité, ale vždy existuje šance, že něco, co máte rádi, a se starší verzí nebude fungovat. Bohužel neexistuje žádný reálný způsob, jak toto opravit, pokud se nechcete uchýlit k instalaci upraveného softwaru třetích stran. To ale předbíháme, protože většinou prostě nebude možné se k předchozí verzi vrátit.

U většiny smartphonů není návrat ke starší verzi Androidu možný

Pokud jste vlastníky telefonu Pixel nebo zařízení jiného smartphonového výrobce, který uživateli umožňuje odemčení bootloaderu (u Samsungu je to bohužel velmi obtížné až nemožné) a zároveň poskytuje katalog různých verzí Androidu, návrat ke starší verzi může být poměrně jednoduchý. Někteří výrobci sami nabízejí způsob, jak bootloader odemknout, a mají archiv starších verzí Androidu pro telefony, které prodali odemčené. To však stále neznamená, že „to“ bude fungovat. Často nová verze nejprve nainstaluje novou verzi bootloaderu a nepřepíše software, který je starší, ani vám nedovolí znovu přepsat starý bootloader. Výrobci smartphonů včetně Googlu se z výše uvedených důvodů maximálně snaží všechna svá zařízení dostat na stejnou verzi.

Pokud máte telefon, který to umožňuje, návrat ke starší verzi Androidu je snadný:

  • Udělejte si cloudovou zálohu všeho, čeho můžete
  • Stáhněte si verzi softwaru, který chcete nainstalovat, a nástroje, které k instalaci potřebujete
  • Čtěte, pochopte, co jste četli, a poté proveďte downgrade

Je třeba mít na paměti, že o řadu věcí, jako je postup ve hrách, historie zpráv, fotky a videa v aplikacích jako Messenger a další data třetích stran, která nejsou synchronizovaná cloudem, můžete nenávratně přijít, protože downgrade systému vyžaduje úplné vymazání zařízení. Než začnete na cokoli klepat, podívejte se na různé aplikace pro zálohování a obnovu a ujistěte se, že ve Fotkách Google máte nastavené zálohování fotografií a videí. Také se ujistěte, že procesu downgradu rozumíte a máte připravené všechny potřebné nástroje. Přepsání operačního systému totiž nepatří k těm věcem, které můžete v půli cesty zastavit (to ostatně platí i pro přepisování BIOSu u PC).

Jen na vlastní riziko

Jde o to, že většina uživatelů nepoužívá odemykatelná zařízení, která jsou „ochotně“ připravená na to, až jejich systém přepíšete. Výrobci smartphonů z pochopitelných důvodů nerady sdílejí instalovatelnou verzi svého operačního systému a najít něco, co můžete „flashnout“, se může ukázat jako velmi obtížné. Nejlepším řešením je navštívit online fóra, kde ostatní se stejným zařízením mohou hledat to samé.

Někdy jsou hacky používané k přepsání softwaru vašeho zařízení jednoduché a není složité je provést správně. Bohužel tomu tak není vždy a zařízení si lze i snadno zničit. A na tyto případy se záruka opravdu nevztahuje. Downgrade Androidu tak dělejte jen v případě, kdy stoprocentně víte, co děláte, a jste ochotni podstoupit veškerá rizika s tím spojená.

Související články

Dnes nejčtenější

.