Zavřít reklamu

Qualcomm uvedl na scénu dva nové čipsety Snapdragon 6 Gen 1 a Snapdragon 4 Gen 1. První zmíněný je určen pro smartphony střední třídy a dorazit na ně má začátkem příštího roku, druhý bude pohánět telefony nižší třídy a v jednom z nich bude debutovat ještě tento kvartál. Je pravděpodobné, že alespoň jeden z nich uvidíme v budoucím smartphonu Samsungu.

Snapdragon 6 Gen 1 je postaven na 4nm výrobním procesu a jeho hlavní jádra jsou taktována na 2,2 GHz. Stejně jako Snapdragon 4 Gen 1, který je vyráběn 6nm procesem, disponuje osmi jádry, detailní informace o nich, stejně jako o grafickém čipu, si však Qualcomm nechal pro sebe.

Podle čipového giganta nabídne Snapdragon 6 Gen 1 o 40 % vyšší procesorový a o 35 % lepší grafický výkon, neuvedl však, k jakému referenčnímu čipu se tato čísla vztahují, takže to může snadno vypadat, že si je jen vycucal z prstu. U Snapdragonu 4 Gen 1 je procesorová jednotka rychlejší o 15 % a GPU o 10 %. U něj se tato čísla pravděpodobně vztahují k čipu Snapdragon 480 nebo 480+.

Snapdragon 6 Gen 1 dostal do vínku 12bitový obrazový procesor Spectra Triple, který podporuje až 200MPx fotoaparáty. Podporovány jsou i HDR videa. Čipset také používá 7. generaci AI enginu Qualcommu, který si má oproti minulým generacím lépe poradit s bokeh efektem a pomáhat s celkovým výkonem a optimalizací spotřeby. Kromě toho přináší podporu standardu Wi-Fi 6E a 4. generaci modemu Snapdragon X62 5G. V prvních telefonech bude dostupný v prvním čtvrtletí příštího roku.

Snapdragon 4 Gen 1 používá AI engine také, nejde však o nejnovější verzi. Jeho obrazový procesor je také slabší, podporuje maximálně 108MPx fotoaparáty. 5G konektivitu u tohoto čipu zajišťuje modem Snapdragon X51 5G, podpora pro Wi-Fi 6E zde však chybí. Co se týče displeje, čipset zvládá maximální rozlišení FHD+ a 120Hz obnovovací frekvenci (u Snapdragonu 6 Gen 1 Qualcomm tuto informaci neuvádí). Svůj debut si odbude v telefonu iQOO Z6 Lite, který bude představen na konci září.

Dnes nejčtenější

.