Zavřít reklamu

Zejména letití uživatelé platformy Android mají zažité různé postupy a procesy, které ale dnes již neplatí. Android se vyvinul a je jiným systémem než tím, kterým byl ve verzích Lollipop a KitKat. Tyto věci tedy možná děláte, i když třeba jen nevědomky, i vy. 

Ručně zabíjíte aplikace nebo k tomu používáte aplikace 

Používání aplikací třetích stran pro zabíjení úloh a zabíjení aplikací prostřednictvím tlačítka posledních aplikací je něco, co většina z nás dělá pořád nebo alespoň v minulosti dělala pravidelně, aniž by si uvědomovala, že to může zhoršovat výkon zařízení. V roce 2014 opustil Google Dalvik, který se používal pro alokaci paměti, a zavedl mnohem lepší mechanismus nazvaný ART (Android Run Time). Ten využívá kompilaci ahead-of-time (AOT) k efektivnější správě paměti při běhu na pozadí. Ručním zabíjením aplikací vlastně bráníte správné funkci ART. Ve skutečnosti žádáte operační systém, aby pracoval více, což má vliv na výkon i výdrž baterie.

Máte stále zapnutý režim úspory baterie 

Setkal jsem se s mnoha uživateli systému Android (ale i iOS), kteří mají neustále zapnutý režim úspory baterie, aby šetřili šťávu svému zařízení, a to i když jim zbývá klidně 80 % baterie. Jenže toto chování výrazně brání správnému fungování systému. Při zapnutém úsporném režimu baterie systém Android nativně vypíná výkonná jádra procesoru. Když pak budete v zařízení dělat náročné operace, využívají se jen méně výkonná jádra, což vede k tomu, že na vše čekáte neúměrně dlouho, takže vám paradoxně více svítí displej, zařízení se více zahřívá a baterie konečně i více vybíjí. Ve finále tak tento režim při dostatečné kapacitě baterie dělá více škody, než užitu.

Nerestartujete své zařízení 

Stále je za tím spousta spekulací, ale Samsung má tuto funkci již od dob Galaxy S7 a v One UI si můžete dokonce naplánovat automatický restart. Je jasné, že na Androidu (nebo nadstavbě Samsungu) je něco, co zařízení časem zpomaluje. Tímto krokem odstraníte nepotřebné procesy, které se zbytečně drží v paměti, a umožníte svému zařízení „nový start“. Obecně se doporučuje provést restart jednou za týden nebo za čtrnáct dní.

Nevěnujete pozornost udělování oprávnění 

Mnoho uživatelů systému Android uděluje jakékoli aplikaci nejrůznější oprávnění, aniž by vůbec alespoň letmo zkontrolovali, zda je dané oprávnění pro aplikaci vlastně potřebné. Například aplikace pro úpravu fotografií nepotřebuje oprávnění ke kontaktům nebo zprávám. Takových aplikací, které zneužívají oprávnění systému Android, je ale mnoho, a to hlavně kvůli neznalosti uživatelů a toho, k čemu může tato nepozornost vést – tedy primárně sběru dat a vytváření virtuálního profilu uživatele.

Stále používáte navigační lištu tlačítek 

Je to už dva roky, co společnost Google představila systém gest, ale uživatelé stále zůstávají u starého smyslu navigace pomocí tlačítek. Jistě, některým funguje opravdu dobře a jsou na něj zvyklí, jenže nový systém gest je nejen že opravdu zábavný a mnoho věcí se v něm dá vyřídit jedním přejetím prstu, ale také opticky zvětšuje displej, který v daných momentech nezabírá zobrazení tlačítek. Navíc je to jasný budoucí směr, takže je klidně možné, že se dříve či později zbaví Android virtuálních tlačítek úplně.

Dnes nejčtenější

.