Zavřít reklamu

Sociální či komunikační platformy se v posledních letech výrazně rozšířily. Důvod je jednoduchý – nabízejí se zdarma. Některé populární platformy, jako např. Telegram nebo Snapchat, však již začaly přicházet s placenými funkcemi. A jak se zdá, tímto směrem se chce vydat i společnost Meta (dříve Facebook) se svými aplikacemi Facebook, Instagram a WhatsApp.

Jak informuje web The Verge, Facebook, Instagram a WhatsApp by mohly dostat některé speciální funkce, které by se odemkly pouze poté, co byste za ně zaplatili. Podle webu společnost Meta již vytvořila novou divizi nazvanou New Monetization Experiences, jejímž jediným cílem je pro aplikace sociálního giganta vyvíjet placené funkce.

Abychom uvedli věci na pravou míru, Facebook a Instagram již placené funkce nabízejí, jsou však určeny primárně pro tvůrce. Jde například o placené akce, různé předplatitelské produkty nebo u Facebooku funkci Stars, která umožňuje monetizaci audio a videoobsahu. O čem The Verge píše, tak podle všeho nemá s těmito funkcemi nic společného. Web nicméně ani nenaznačuje, s jakým typem placených funkcí by Facebook, Instagram a WhatsApp mohly v budoucnu přijít.

Facebook by měl každopádně pro zavedení nových placených funkcí dobrý důvod. Verze iOS 14.5, vydaná minulý rok, totiž přišla se zásadní změnou v oblasti ochrany soukromí uživatelů, která spočívala v tom, že každá aplikace, tedy i ty od Mety, musí uživatele žádat o povolení sledovat jeho aktivitu (nejen tu při používání aplikace, ale napříč internetem). Podle různých průzkumů tak učinilo jen pár procent uživatelů iPhonů a iPadů, takže Meta zde přichází o velké peníze, protože její byznys je na sledování uživatelů (a následném cílení reklamy) prakticky postaven. I když tedy budou dané funkce placené, jádro aplikací zůstane pořád zdarma.

Související články

Dnes nejčtenější

.