Zavřít reklamu

Evropská komise se ve svém novém návrhu bude zabývat možností, jak donutit výrobce smartphonů a tabletů, aby svá zařízení učinili odolnějšími a snadněji opravitelnými. Návrh si klade za cíl omezit elektronický odpad. Podle EK by snížil uhlíkovou stopu odpadů odpovídající pěti milionům aut v ulicích.

Návrh se zaměřuje na baterie a náhradní díly. Výrobci by podle něj byli nuceni poskytnout pro každé zařízení minimálně 15 základních komponent, a to pět let po jeho uvedení na trh. Tyto komponenty zahrnují baterie, displeje, nabíječky, zadní panely a šuplíky na paměťové/SIM karty.

Navrhovaná legislativa kromě toho požaduje, aby výrobci zajistili buď 80% zachování kapacity baterie po tisíci nabíjecích cyklech, nebo dodávali baterie po dobu pěti let. Na výdrž baterie by také neměly mít negativní vliv softwarové aktualizace. Tato pravidla by však neplatila pro bezpečnostní a skládací/rolovací zařízení.

Sdružení Environmental Coalition on Standards říká, že ačkoli návrh EK je rozumný a povzbudivý, měla by jít ve svých snahách ještě dál. Organizace se například domnívá, že spotřebitelé by měli mít nárok jak na výměnu baterie po dobu pěti let, tak na to, aby vydržela alespoň tisíc nabíjecích cyklů. Navrhuje také, aby spotřebitelé měli možnost si svá zařízení opravovat sami a nemuseli se obracet na odbornou pomoc.

Pokud půjde vše podle plánu, EK zavede nové štítky podobné těm, které již používají televizory, pračky a další domácí elektronika. Tyto štítky budou ukazovat odolnost zařízení, konkrétně jak je odolné proti vodě, prachu a pádům, a samozřejmě i výdrž baterie po dobu jeho životnosti.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.