Zavřít reklamu

Minulý týden společnost SpaceX a mobilní operátor T-Mobile oznámily, že na smartphony přinesou satelitní konektivitu. Google v návaznosti na to nyní uvedl, že toto připojení bude podporovat příští verze Androidu, tedy Android 14.

 

Google ústy svého seniorního viceprezidenta oddělení Platforms & Ecosystems řekl, že uživatelská zkušenost s telefony, které se budou moci připojit k satelitům, bude odlišná od LTE a 5G konektivity. Jak minulý týden poznamenal web Space Explorer, máme očekávat, že rychlosti, připojení a dokonce i doba interakce budou odlišné, a to pouze se dvěma až čtyřmi megabity šířky pásma na mobilní zónu. Vzhledem k dostupné šířce pásma šéf společnosti SpaceX Elon Musk uvedl, že satelitní konektivita by mohla podporovat jeden až dva tisíce souběžných telefonních hovorů nebo stovky tisíc textových zpráv (u nich bude záležet na jejich délce).

Satelitní připojení na telefonech bude primárně zaměřeno na nouzové situace a vymýcení takzvaných mrtvých zón (tedy oblastí bez mobilního signálu, viz např. oceány, vysokohorské oblasti nebo pouště). Operátor T-Mobile má v plánu podporovat posílání „textovek“ a MMS zpráv a také vybrané aplikace pro posílání zpráv. Společnost řekla, že bude muset spolupracovat s partnery, aby „oddělila provoz zpráv od veškerého dalšího datového provozu“. Dodala, že službu by (zatím jen v testovacím režimu) chtěla spustit koncem příštího roku. Na 7. září se však chystá představení iPhone 14. Podle všech dosavadních zpráv by ale měl právě on být tím první „běžným“ telefonem, který nějakou podobu satelitní komunikace přinese.

Dnes nejčtenější

.