Zavřít reklamu

Obchod Google Play od začátku letošního roku znatelně snížil množství dostupných aplikací. Podle údajů zveřejněných webem Sports Lens z něj bylo v první polovině roku odstraněno přes milion aplikací. Jde o druhý největší pokles od roku 2018.

V průběhu let zažil obchod Google Play velký nárůst počtu aplikací. Podle dat webů The Statista a Appfigures si uživatelé Androidu mohli v roce 2020 vybírat mezi 3,1 miliony aplikací. Do poloviny následujícího roku toto číslo vzrostlo na 3,8 milionu. V prosinci pak bylo v obchodě dostupných 4,7 milionu aplikací, zatím nejvíce v historii.

Aby však Google zajistil kvalitu a důvěryhodnost aplikací, zavedl řadu pravidel, které jejich vývojáře regulují. Výsledkem toho je, že pravidelně odstraňuje tisíce nekvalitních aplikací, které porušují jeho zásady.

Statistiky ukazují, že americký technologický obr jen v prvním kvartálu letošního roku ze svého obchodu odstranil 1,3 milionu aplikací, čímž počet aplikací snížil na 3,3 milionu. Negativní trend se však zastavil ve druhém čtvrtletí, kdy se množství „appek“ zvýšilo na 3,5 milionu. Pro srovnání: počet aplikací v obchodu Applu App Store v první polovině roku stoupl ze 2 na téměř 2,2 milionu. Dá se očekávat, že toto číslo bude ještě prudce růst po září, kdy vyjde iOS 16. To totiž bude obsahovat možnost personalizace zamykací obrazovky a dá se očekávát, že vývojáři se na tom budou chtít patřičně přiživit, protože Apple jim k tomu dal API.

Kromě snížení množství aplikací zaznamenal Google Play v předmětném období také méně stažení a nižší tržby. Podle webů Statista a Sensor Tower spotřebitelské výdaje na nákupy v aplikacích, předplatné a prémiové aplikace v první polovině roku dosáhly 21,3 miliardy dolarů (zhruba 521,4 mld. Kč), což je ve srovnání se stejným obdobím loni o 7 % méně. Obchod také od ledna do června zaznamenal 55,3 miliardy stažení, což je meziroční pokles o 700 milionů. Opět pro srovnání: tržby obchodu Applu dosáhly 43,7 mld. dolarů (asi 1,07 bilionu Kč), což je z roku na roku o 5,5 % více, a počet stažení klesl o 400 milionů na 16 miliard.

Související články

Dnes nejčtenější

.