Zavřít reklamu

I když není žádným tajemstvím, že autoři aplikací shromažďují o jejich uživatelích různé údaje, je to mnohem větší problém u vzdělávacích aplikací, protože je často používají děti. S blížícím se začátkem roku se web Atlas VPN podíval na populární vzdělávací aplikace, aby zjistil, jak moc narušují soukromí uživatelů.

Z průzkumu webu vyplývá, že o uživatelích sbírá data 92 % androidových vzdělávacích aplikací. Nejaktivnější v tomto směru je aplikace na učení jazyků HelloTalk a učební platforma Google Classroom, které shromažďují uživatelské údaje napříč 24 segmenty v rámci 11 typů dat. Segment je datový bod, jako např. telefonní číslo, způsob platby nebo přesná poloha, který je seskupený do širších typů dat, jako jsou osobní údaje nebo finanční informace.

Druhé místo v žebříčku obsadila populární „appka“ na učení jazyků Duolingo a komunikační aplikace pro učitele, studenty a rodiče ClassDojo, které sbírají informace o uživatelích napříč 18 segmenty. Za nimi se umístila předplatitelská vzdělávací platforma MasterClass, která o uživatelích shromažďuje údaje ze 17 segmentů.

Nejčastěji shromažďovaným typem údajů je jméno, e-mail, telefonní číslo či adresa. Tato data sbírá 90 % vzdělávacích aplikací. Dalším typem údajů jsou identifikátory, které se vztahují k jednotlivému zařízení, internetovému prohlížeči a aplikaci (88 %), informace o aplikaci a výkonu, jako jsou protokoly o selhání či diagnostika (86 %), aktivita v aplikaci, jako je historie vyhledávání a další aplikace, jež si uživatel nainstaloval (78 %), informace o fotografiích a videích (42 %) a finanční údaje, jako jsou platební metody a historie nákupů (40 %).

Více než třetina aplikací (36 %) také sbírá data o poloze, 30 % údaje o zvuku, 22 % data o zprávách, 16 % údaje o souborech a dokumentech, 6 % data o kalendáři a kontaktech a 2 % informace o zdraví a fyzické kondici a prohlížení internetu. Z analyzovaných aplikací pouze dvě (4 %) neshromažďují vůbec žádná data, zatímco dvě další neposkytují o svých praktikách týkajících se sbírání dat žádné informace.

I když bylo zjištěno, že uživatelská data shromažďuje drtivá většina aplikací, některé jdou ještě dál a sdílejí data o uživatelích se třetími stranami. Konkrétně tak činí 70 % z nich. Nejčastěji sdíleným typem dat jsou osobní informace, které sdílí téměř polovina (46 %) aplikací. Nejméně se sdílejí informace o poloze (12 %), o fotografiích, videích a zvuku (4 %) a zprávách (2 %).

Celkově lze říci, že ačkoli některé shromážděné uživatelské informace mohou být pro poskytování služeb těchto vzdělávacích aplikací nezbytné, analytici Atlasu VPN zjistili, že mnohé praktiky sbírání dat jsou nepřiměřené. Ještě větším problémem je to, že většina aplikací předává citlivé údaje třetím stranám, včetně polohy, kontaktů a fotek, které mohou být později využity k vytvoření profilu o vás či vašich dětech.

Jak minimalizovat data, která sdílíte s aplikacemi

  • Aplikace pečlivě vybírejte. Před jejich instalací si o nich v obchodě Google Play přečtěte všechny informace. Jak Google Play, tak App Store poskytuje informace o tom, jaké údaje aplikace shromažďují.
  • Nezveřejňujte skutečné informace. Při přihlašování do aplikace použijte místo reálného falešné jméno. Ujistěte se, že používáte e-mailovou adresu, která neobsahuje vaše skutečné jméno. Jinak o sobě poskytujte co nejméně informací.
  • Upravte nastavení aplikace. Některé aplikace poskytují možnost limitovat některá shromažďovaná data. Je také možné vypnout (v nastavení telefonu) některá povolení aplikace. I když některá z nich mohou být pro fungování aplikace nezbytná, jiná na její fungování nemusí mít takový vliv.

Dnes nejčtenější

.