Zavřít reklamu

Jak jste jistě zaznamenali, Google před pár dny začal vydávat Android 13, přičemž jako první jej dostávají jeho telefony Pixel. Nabízí řadu užitečných novinek a některé další do něj ještě přibudou. O jaké funkce se konkrétně jedná a kdy je můžeme očekávat?

Sjednocení stránek pro bezpečnost a ochranu soukromí

Řada Pixel 6 loni přišla s funkcí Security Hub, která se později rozšířila na starší Pixely. V rámci své letošní vývojářské konference Google podrobně popsal, jak tato funkce bude zkombinována s dosavadní stránkou pro ochranu soukromí. To má poskytnout „jednoduchý, barevně označený způsob, jak pochopit váš bezpečnostní stav, a nabídnout jasné a užitečné pokyny pro jeho zlepšení“. Funkce začíná výraznou přehledovou sekcí a tlačítkem pro akce jako Skenovat zařízení (pomocí služby Play Protect) nebo Odinstalovat aplikaci. Dále má rozbalovací nabídky pro bezpečnost aplikací, zamčení zařízení, funkci Find My Device apod. Sjednocená stránka pro správu bezpečnosti a ochranu soukromí má být dostupná později v tomto roce, kdy, to neví ani sám Google.

Jednotné vyhledávání v Pixel Launcheru

Na telefonech Pixel je jednou z nejlepších funkcí Androidu 13 jednotné vyhledávání zařízení a webu, kdy lišta vespodu domovské obrazovky je stejná jako pole v horní části šuplíku aplikací. Toto pole je vizuálně poměrně zastaralé a uživatelé bety Androidu 13 vyhledávání prostřednictvím něj využívali posledních několik měsíců. Po aktualizaci na stabilní verzi je však jednotné vyhledávání v rámci Pixel Launcheru pryč. Podle Googlu bude toto „zmizení“ vyřešeno v nadcházející verzi.

Integrace mezi zařízeními

Další funkcí, kterou má Android 13 teprve dostat, je integrace mezi zařízeními. Uživatelské rozhraní aplikace Zprávy a dalších podobných komunikačních aplikací bude streamováno na váš Chromebook. V systému ChromeOS dostanete oznámení a klepnutí na tlačítko Reply (Odpovědět) otevře okno velikosti telefonu, kde můžete napsat zprávu a zobrazit historii, stejně jako na telefonu. Aby „to“ fungovalo, obě zařízení musejí být ve vzájemném dosahu Bluetooth. Tato funkce má dorazit ještě letos.

Android_13_integrace_mezi_zarizenimi

V rámci integrace mezi zařízeními bude také možné kopírovat text, webové adresy a obrázky z vašeho smartphonu a vkládat je do tabletu (či naopak). Do náhledu schránky v levém dolním rohu přibude tlačítko Nearby Share (Sdílení nablízko), které uživateli umožní zvolit zařízení. Cílové zařízení zobrazí potvrzení a pak už do něj jen stačí vložit vybraný obsah. Tato funkce bude podle Googlu dostupná „brzy“. Společnost upozorňuje, že zařízení, z něhož je obsah odesílán, musí běžet na Androidu 13, zatímco přijímající zařízení musí mít Android 6 a novější.

Android 13 na tabletech

Android 13 je v tuto chvíli dostupný pouze na smartphonech. Na tablety přinese hlavní panel, jenž disponuje šuplíkem aplikací pro rychlejší multitasking ve více oknech, přičemž nebude chybět zobrazení v širokoúhlém formátu pro neoptimalizované aplikace. Různé části systému budou mít rozvržení pro velké obrazovky, zatímco vstupy dotykových per budou zaznamenávány jako samostatné dotyky. Tato funkce má ale dorazit až někdy příští rok.

 

Související články

Dnes nejčtenější

.