Zavřít reklamu

Otázka udržitelnosti není nijak nová, ale pro společnosti vyrábějící technologické produkty se stala poměrně hlavním tématem. Samsung, jeden z největších výrobců spotřebního zboží na světě, to opět dokázal i během své akce Galaxy Unpacked 2022.  

Je to jedna z těch dobrých věcí, které všichni rádi slyšíme, i když ji tak trochu ignorujeme. Rozhodně si Samsung zaslouží pochválit za to, že je k životnímu prostředí šetrnější než v minulosti, ale dost možná nám Samsung neříká celý svůj příběh o úsilí, které vynakládá na to, aby byl sám udržitelnější. Nebo možná ví, že prostě sám ještě nedělá dost. 

Sítě a drahé kovy 

Recyklace starých rybářských sítí a lepenky je chytrá z mnoha důvodů. Jedním z těch nejdůležitějších, pokud jste tak velký průmyslový gigant, je úspora nákladů. Materiál z plastových sítí roztavený na pelety a následně použitý na výrobu dílů telefonů je levnější než syntéza nového plastu. Proces byl postupně zdokonalován tak, aby mohl poskytnou spolehlivou výstupní kvalitu. Totéž ostatně platí i pro recyklaci starých krabic na nové.

Zmenšení velikosti krabic vynecháním věcí, jako jsou nabíječky, také znamená, že se na skládky dostane méně odpadu od lidí, kteří se nějakou recyklací nezatěžují. Znamená to také, že Samsung ušetří spoustu peněz za dopravu, protože se do přepravního kontejneru vejde více výrobků. Neříkáme, že peníze jsou jediným důvodem, proč to společnosti jako Samsung dělají. Můžeme věřit tomu, že lidem ve vedení skutečně záleží na dopadu na životní prostředí.

Používat staré špinavé materiály k výrobě nových lesklých věcí není snadné, ale je to nutné. Uvnitř telefonu, jako je Galaxy Z Fold4, je spousta dalších součástí, které jsou nepochybně vyrobeny z recyklovaných materiálů. Hliník, kobalt, hořčík, ocel, měď a další jsou neobnovitelné zdroje, které Samsung musí používat stejně jako každá jiná společnost vyrábějící telefony.

Přeměna kovového šrotu na nové součástky není snadná, ale alternativa je ještě horší. Tyto materiály nakonec dojdou a získávání těchto kovů, zejména jako je kobalt, se často děje za nepříznivých podmínek. Jindy, jako je tomu v případě lithia, se naprosto zničí životní prostředí tím, že se vyčerpají zásoby podzemních vod. 

Projekty zalesňování 

Jednou ze zajímavých iniciativ Samsungu jsou i projekty zalesňování. Pravděpodobně to nevíte, pokud se po tom nebudete pídit, ale Samsung třeba jen na Madagaskaru vysadil 2 miliony stromů. Je faktem, že malé země rekordním tempem kácejí své lesy, aby se takovou ekonomikou rozvinuly. Od roku 2002 do roku 2021 přišel Madagaskar o 949 hektarů pralesa, což představuje 22 % celkového úbytku stromového porostu.

Obávám se, že důvod, proč nám Samsung neříká, jaké procento jeho součástek pochází z regenerovaných kovů, je ten, že i on sám ví, že toto číslo ještě není dostatečně vysoké. I když je zde vidět snaha, a to i s ohledem na výkup starých zařízení a slevové bonusy s tím spojené, je jen velmi málo prostoru věnováno tomu, abychom se skutečně dozvěděli o tom, jak Samsung získává zlato nebo kobalt z recyklovaných telefonů. Zde je Apple dál a ukazuje svého robota, který automaticky staré iPhony rozebírá na jednotlivé jeho součásti.  

Např. společnost Fairphone dokáže vyrobit svůj telefon ze 100 % eticky získaných nebo recyklovaných materiálů. Může ale totéž udělat i průmyslový titán, jakým je Samsung? Jistě by mohl. Pak je ale druhá věc, kdo z nás to vlastně ocení? 

Dnes nejčtenější

.