Zavřít reklamu

Fragmentace Androidu byla vždy problém. S tolika zařízeními od tolika výrobců smartphonů a udržováním aktualizací na bedrech těchto výrobců je to nevyhnutelné. Situace se v posledních letech zlepšila, ale ani nyní není vzácností vidět androidové telefony běžet na jakékoli verzi od „dvanáctky“ po „osmičku“. Pro iPhony toto neplatí, neboť většina z nich běží na iOS 15. Systém Googlu si stále jede svůj závod a podle posledních čísel dělá Android 12 solidní pokrok.

Google zveřejnil po třech měsících čerstvá čísla o distribuci Androidu, z nichž vyplývá, že Android 12 běží již na 13,5 procentech veškerých androidových zařízení. V čele žebříčku je momentálně Android 11, který je nainstalován na 27 procentech zařízení. Za ním následuje Android 10 s 18,8 procenty zařízení. Před devíti měsíci na tom byly Android 11 a Android 10 z hlediska tržního podílu stejně. Android 11 nakonec starší verzi v květnu předběhl a stal se nejrozšířenější verzí, jeho podíl se však od té doby příliš nezměnil (konkrétně klesl o 1,3 procentního bodu).

Podíl Androidu 12 podle všeho roste pomaleji než v případě Androidu 11, můžeme však říci, že ve srovnání s minulými roky jde o zlepšení, jelikož nové verze získává rychleji stále více uživatelů. Na druhou stranu, Android 4.x má i v dnešní době souhrnný podíl 1,2 %, přestože KitKat nedávno oslavil 9 a Jelly Bean 10 let.

Dnes nejčtenější

.