Zavřít reklamu

Skládací smartphony jsou budoucností mobilního trhu. Alespoň tomu chce Samsung věřit. V posledních letech společnost intenzivně prosazuje svou řadu Galaxy Z, kterou zastupují modely Fold a Flip. Výrobce údajně zabil svou řadu Galaxy Note právě ve prospěch skládacích zařízení. Jeho snaha však přináší ovoce, protože v roce 2021 dodal tento korejský gigant na trh už na 10 milionů ohebných zařízení. Cíle má však ještě větší. 

Samsung totiž aktuálně uvedl, že očekává, že do roku 2025 budou skládačky tvořit více než 50 % dodávek jeho prémiových smartphonů. To alespoň prohlásil šéf mobilní divize TM Roh na tiskové konferenci v New Yorku po uvedení telefonů Galaxy Z Flip4 a Fold4. Jak uvádí The Korea Herald, Roh novinářům řekl, že „do roku 2025 budou skládací telefony zaujímat více než 50 % celkových dodávek prémiových smartphonů společnosti Samsung“.

Nový standard 

Dále prohlásil, že skládací zařízení se stanou novým standardem chytrých telefonů. Aby se tak stalo, musela by skládací zařízení společnosti Samsung během příštích tří let překonat její vlajkovou řadu Galaxy S. Zájem spotřebitelů o ni v posledních letech klesá a společnost v prémiovém segmentu ztrácí půdu pod nohama ve prospěch Applu. To se však snáze řekne, než udělá, zejména vzhledem k vysoké ceně současných skládacích telefonů.

Očekává se, že trh se skládacími smartphony v nadcházejících letech rychle poroste. Analytik společnosti Counterpoint Jene Park odhaduje, že letos bude dodáno 16 milionů skládacích smartphonů a v roce 2023 už rovnou 26 milionů jejich kusů. Pokud jde o Samsung, analytici očekávají, že korejský gigant dodá na trh ve zbytku tohoto roku přibližně 9 milionů kusů smartphonů Galaxy Z Fold4 a Flip4, což je nárůst oproti loňským dodávkám ve výši 7,1 milionu kusů 3. generace těchto skládaček.

Prodej většího počtu ohebných smartphonů je také dobrý pro hospodářský výsledek společnosti, protože jejich vysoká cena se promítá do vyšší ASP (průměrné prodejní ceny) a tučnější ziskové marže. Protože jsou skládací smartphony teprve v počáteční fázi svého vývoje, nečelí Samsung v tomto segmentu příliš silné konkurenci. O tu se snaží zejména společnosti Huawei, Oppo, Xiaomi a další čínští výrobci, kteří se ale soustředí spíše jen na tamní trh. Aby korejská společnost dosáhla svého optimistického cíle dodávat do roku 2025 alespoň 50 % skládacích zařízení v prémiovém segmentu smartphonů, bude však muset udělat mnohem víc než jen drobně aktualizovat své dva modely, jako tomu bylo nyní.

Galaxy Z Fold4 a Z Flip4 předobjednáte například zde 

Související články

Dnes nejčtenější

.