Zavřít reklamu

Samsung již ve středu v rámci plánovaného Galaxy Unpacked představí očekávané hardwarové novinky v podobě „ohýbaček“ Galaxy Z Fold4 a Z Flip4, chytrých hodinek Galaxy Watch5 a sluchátek Galaxy Buds2 Pro. Tedy s největší pravděpodobností samozřejmě, protože oficiálního není ještě nic, než ono datum. My si v tomto článku shrneme vše, co do této chvíle o příští generaci Foldu víme.

Galaxy Z Fold4 bude podle všeho velmi podobný svému předchůdci, a to jak z hlediska designu, tak specifikací. Pokud jde o design, očekává se, že telefon bude tenčí (a o něco lehčí, údajně o 10 g), bude mít i tenčí kloub a méně viditelnou rýhu na ohebném displeji. Vnější displej by měl mít menší rámečky a (stejně jako vnitřní displej) širší poměr stran, přičemž oba si prý zachovají stejnou velikost. Zařízení by mělo být dostupné ve třech barvách: černé, zelenošedé a béžové.

Co se týče specifikací, příští Fold by měl disponovat 7,6palcovým ohebným displejem Dynamic AMOLED 2X s rozlišením QXGA+, adaptivní obnovovací frekvencí 120 Hz a poměrem stran 21,6:18 a 6,2palcovým vnějším zobrazovačem stejného typu s obnovovací frekvencí taktéž 120 Hz a poměrem stran 23,1:9. Oba displeje bude údajně chránit odolné sklo Gorilla Glass Victus+.

Pohánět jej podle všeho bude aktuální vlajkový čip Qualcommu Snapdragon 8+ Gen 1, kterému má sekundovat 12 GB operační a 256 nebo 512 GB vnitřní paměti. Na vybraných trzích bude údajně dostupná varianta s 1TB úložištěm.

Fotoaparát má být trojitý s rozlišením 50, 12 a 10 MPx, přičemž druhý by měl být „širokáč“ a třetí bude plnit roli teleobjektivu (s 3x optickým přiblížením). Poddisplejový selfie fotoaparát by měl mít rozlišení 16 MPx, standardní selfie kamerka (na vnějším displeji) pak prý bude 10megapixelová. Součástí výbavy by měla být na boku umístěná čtečka otisků prstů, stereo reproduktory nebo NFC. Chybět nemá ani podpora stylusu S Pen a bezdrátového DeXu nebo voděodolnost podle standardu IPX8.

Baterie má disponovat kapacitou 4400 mAh a měla by samozřejmě podporovat rychlé nabíjení alespoň s výkonem 25 W. I přes stejnou nabíjecí rychlost by se telefon měl nabíjet rychleji než předchůdce (konkrétně se prý z 0–50 % nabije za půl hodiny, přičemž „trojka“ se za tuto dobu „dotáhne“ jen na 33 %). Operačním systémem bude podle všeho Android 12 s nadstavbou One UI 4.1.1.

Z výše uvedeného vyplývá, že příští Fold se od toho aktuálního skutečně nebude příliš lišit, hlavním zlepšením bude podle všeho rychlejší čip a fotoaparát. Ještě se sluší dodat informaci o ceně, která mnohé určitě nepotěší. Fold4 totiž bude údajně stát více než předchůdce, konkrétně 1 863 eur (zhruba 45 700 Kč) ve verzi s 256 GB vnitřní paměti a 1 981 eur (asi 48 600 Kč) ve variantě s 512GB úložištěm (pro srovnání: 256 a 512GB varianta třetího Foldu šla do prodeje za 1 799, resp. 1 899 eur).

Telefony řady Samsung Galaxy Z koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.