Zavřít reklamu

Po několika týdnech, co Samsung zveřejnil své odhadované finanční výsledky pro letošní druhé čtvrtletí, nyní oznámil své „ostré“ výsledky za toto období. Korejský technologický obr uvedl, že jeho tržby dosáhly 77,2 bilionu wonů (zhruba 1,4 bil. Kč), což je jeho vůbec nejlepší výsledek za druhé čtvrtletí a představuje meziroční nárůst o 21 %.

Zisk Samsungu ve druhém čtvrtletí letošního roku činil 14,1 bil. wonů (přibližně 268 miliard Kč), což je nejlepší výsledek od roku 2018. Z roku na rok jde o 12% nárůst. Společnost tohoto výsledku dosáhla i přes klesající trend smartphonového trhu, přičemž jí k tomu pomohly zejména prodeje čipů.

Mobilní byznys Samsungu sice meziročně klesl (na 2,62 bil. wonů neboli zhruba 49,8 miliardy Kč), jeho tržby však stouply o 31 %, a to díky solidním prodejům telefonů řady Galaxy S22 a tabletové řady Galaxy Tab S8. Samsung očekává, že tržby této divize ve druhé polovině letošního roku zůstanou stabilní nebo se zvýší o jednociferné číslo. Tržby polovodičového byznysu Samsungu byly z roku na rok vyšší o 18 % a zvýšily se i zisky. Společnost očekává, že poptávka v kategorii mobilních zařízení a PC se v následujících měsících sníží. Segment Device Solutions přispěl k provoznímu zisku 9,98 biliony wonů (asi 189,6 mld. Kč).

Samsung rovněž oznámil, že jeho divize pro smluvní výrobu čipů (Samsung Foundry) dosáhla nejlepších tržeb za druhý kvartál, a to díky lepší výtěžnosti. Řekl také, že je světově první společností dodávající pokročilé 3nm čipy. Dodal, že se snaží získat kontrakty od nových globálních klientů a plánuje výrobu druhé generace čipů s technologií GAA (Gate-All-Around).

Pokud jde o displejovou divizi Samsung Display, ta byla třetím největším přispěvatelem se ziskem 1,06 bil. wonů (přibližně 20 mld. Kč). I přes klesající prodeje smartphonů si divize udržela svůj výkon rozšiřováním OLED panelů do notebooků a herních zařízení. Co se týče segmentu televizorů, zde Samsung zaznamenal značný pokles. Dosáhl nejhoršího zisku za druhý kvartál v posledních třech letech – 360 mld. wonů (zhruba 6,8 mld. Kč). Samsung k tomu uvedl, že k nižším prodejům vedlo snížení zadržované poptávky po lockdownech spojených s pandemií koronaviru a makroekonomické faktory. Očekává se, že divize bude v podobném výkonu pokračovat do konce roku.

Dnes nejčtenější

.