Zavřít reklamu

Situace s řadou Galaxy S23 a čipsety, které bude používat, je značně nejasná. Vlajkové lodě Samsungu již dlouho používají dva různé čipy v závislosti na tom, kde si je koupíte, ale nyní se opět zdá, že připravovaná řada bude v tomto ohledu vybočovat, protože čipy Snapdragon bude používat globálně. Tedy i u nás. 

Uznávaný analytik Ming-Chi Kuo, který má vazby na mnohé dodavatelské řetězce, uvádí, že Samsung plánuje používat čipy Snapdragon v modelu Galaxy S23 ve všech regionech, zatímco řada Galaxy S22 je celosvětově dodávána s přibližně 70% podílem čipů Qualcommu. Historicky Samsung používal čipy Snapdragon především ve Spojených státech, Exynosu pak patřila Evropa a Asie.

Letošní výměna za SM-8550, který bude pravděpodobně označen jako Snapdragon 8 Gen 2, je zřejmě způsobena vyšším výkonem Qualcommu oproti připravovanému čipu Exynos společnosti Samsung. Exynos 2300 podle Kua prostě „nemůže konkurovat“ příštímu čipu Snapdragon. Ten dále předpovídá, že Qualcomm s tímto chystaným čipem získá další podíl na trhu mezi high-end Androidy.

Konec Exynosu? 

V roce 2020 fanoušci společnosti Samsung sepsali petici, která nasbírala desítky tisíc podpisů požadujících, aby společnost přestala používat čipy Exynos. Podnětem k tomu byly přetrvávající problémy s výkonem, výdrží baterie a zejména s přehříváním, které se u verzí s Exynosem přítomným ve vlajkových telefonech často objevovaly a stále objevují. V tehdejším prohlášení Samsung uvedl, že „procesory Exynos i Snapdragon procházejí stejně přísnými scénáři testování v reálném provozu, aby poskytovaly konzistentní a optimální výkon po celou dobu životnosti smartphonu“.

Na začátku letošního roku oznámil Samsung Exynos 2200 poté, co se objevovaly početné zvěsti informující o jeho zrušení, a to především z obav o jeho dostatečný výkon. Čip nakonec samozřejmě vyšel s podobně hrubým výkonem jako tomu bylo a je v případě Snapdragonu 8 Gen 1, ale stále má určité problémy s hrami a aplikacemi, jsou s ním spojeny softwarové chyby a ostatně i sama kauza škrcení výkonu.  

Zatímco Galaxy S23 bude podle této zprávy používat výhradně čipy Snapdragon, Samsung na začátku tohoto roku uvedl, že plánuje vytvořit nový čipset „jedinečný“ pro smartphony Galaxy řady S, to ale nejdříve pro S24, spíše S25. Situace u následující řady je tak pořád poměrně nejasná, i když je pravda, že mnozí tuzemští uživatelé by si jistě přáli právě spíše Snapdragon než Exynos v takovém stavu, v jakém je nyní.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.