Zavřít reklamu

Zdá se, jako by se divize čipových sad Exynos společnosti Samsung s každým novým SoC dostávala do stále hlubší propasti. Je hloupé to říci, ostatně i proto, že je Samsung prostě lídrem trhu, ale Exynos 2200 byl snad ještě větším zklamáním než Exynos 2100, a to i přes partnerství s AMD. Možná je na čase, aby se Samsung na chvíli stáhl a vrátil se k rýsovacímu prknu. 

Smutnou realitou pro zákazníky Samsungu na trzích, kam dodává zařízení s Exynosy (tedy i pro nás), je, že navzdory snahám společnosti jsou její čipové sady zřejmě stále nestabilnější a problematičtější. Můžeme jen doufat, že údajný SoC Exynos 2300 na tom bude lépe, ale na druhou stranu divize čipsetů společnosti vzhledem k jejím posledním vydáním nevzbuzuje příliš důvěry.

Zákazníci s každým novým vydáním Exynosu ztrácejí důvěru ve schopnost Samsungu vyvíjet své čipové sady, zatímco by tomu mělo být naopak, měli by být utvrzováni v tom, že to Samsung dělá dobře a že tudy vede ta cesta za lepším výkonem (podobně jako je tomu u Applu). Dost možná je tak opravdu na čase, aby Samsung zpomalil, jednu generaci vlajkového čipu vynechal, vymyslel lepší technologie a restartoval označení Exynos. Otázkou je, kdy.

Telefony řady Galaxy S jsou běžně distribuovány s čipy společnosti Qualcomm, takže není problém, je použít i pro ty kusy, které půjdou na ty trhy obvykle patřící Exynosu. Jde jen o to, jestli by Qualcomm dokázal uspokojit poptávku Samsungu. Případně by Samsung mohl spolupracovat s MediaTekem a použít Dimensity 9000+ nebo jeho nástupce, i když je otázka, jestli by to byl v tomto ohledu správný krok. Samsung by tím totiž přiznal další konkurenci, se kterou právě Exynosy bojuje.

Rok 2025 

Předpokládám ale, že většině uživatelů telefonů Galaxy s čipy Exynos by úplně nevadilo, kdyby i na náš trh dorazila vlajka společnosti se Snapdragonem, zejména pokud by toto pomohlo Samsungu stabilizovat jeho strategii v oblasti čipsetů a přijít s něčím lepším v řadě Galaxy S25 (bude-li se tak vlajková řada společnosti za tři roky jmenovat). A proč až rok 2025? Nyní už Samsung musí vědět, co bude jeho příští lajkovou loď pohánět, a to bude začátek roku 2023. Právě rok 2024 by mohl vynechat a 2025 by mohl být ten, který by změnil pohled na používané čipsety v telefonech Samsung.

Navíc Galaxy S25 by mohl být prvním modelem společnosti, který bude mít šitý Exynos zařízení přesně na míru. Nešlo by tedy o nějaký univerzál, který by se nasadil v kterémkoli telefonu, ale byl by laděný přesně na potřeby daného zařízení. Aby ale Samsung mohl prodávat výrobcům své vlajkové Exynosy dál, musel by udělat i jeho alternativu, která by už byla odemčená pro využití svého potenciálu v libovolném zařízení. 

Související články

Dnes nejčtenější

.