Zavřít reklamu

Nechvalně proslulý malware Joker se znovu objevil v několika aplikacích, které mají dohromady přes 100 tisíc stažení. Není to poprvé, kdy se aplikacím s tímto škodlivým kódem podařilo dostat do obchodu Google Play.

Joker dal o sobě naposledy vědět v prosinci, kdy byl objeven v aplikaci Color Message, která předtím, než ji Google ze svého obchodu stáhl, zaznamenala více než půl milionu instalací. Nyní jej bezpečnostní společnost Pradeo našla ve čtyřech dalších aplikacích a již na ně Google upozornila. Joker je obtížně odhalitelný, jelikož používá velmi malý kód, a tak po sobě nenechává nápadné stopy. Za poslední tři roky byl nalezen v tisících aplikací, z nichž všechny byly distribuovány prostřednictvím obchodu Googlu.

Spadá do kategorie fleeceware, což znamená, že jeho hlavní aktivitou je přihlásit oběť k nechtěným placeným službám nebo volat či odesílat „textovky“ na prémiová čísla. Nyní byl konkrétně objeven v aplikacích Smart SMS Messages, Blood Pressure Monitor, Voice Languages Translator a Quick Text SMS. Pokud tedy nějakou z těchto aplikací máte v telefonu nainstalovanou, okamžitě ji smažte.

Související články

Dnes nejčtenější

.