Zavřít reklamu

Na chytré telefony s operačním systémem cílí trojan SMSFactory, který se chová poměrně podle. Schová se tak, abyste ho nenašli, a poté po malých částkách odesílá peníze tak, aby vám se ve vašem telefonu maskoval co nejdéle a pravidelně vás připravoval o finance. 

Na SMSFactory upozornila antivirová společnost Avast. Šíři se prostřednictvím malwaretisingu na stránkách typicky nabízející hacky do různých her, ale i na těch poskytujících obsah pro dospělé nebo bezplatné streamování videí. Původně se tento malware vydává za aplikaci, která vám má poskytnou přístup k obsahu, jenže po instalaci ji nikde nenajdete.

Pro uživatele je tak téměř nemožné vystopovat, kde se aplikace nachází, stejně jako to, za co vám odcházejí peníze. To ostatně poznáte až na vyúčtování, protože úkol trojanu je odesílat prémiové SMS a popřípadě volat na prémiová telefonní čísla. Uživatel o tom samozřejmě nemá žádné povědomí. Ročně vás to tak může stát až 336 dolarů, což je necelých 8 tisíc Kč. Jeho úkolem však není vás úplně vysát, protože to byste to pak řešili jinak. Právě toto snižuje riziko odhalení a útočníci si tím zajišťují stabilní příjem.

Experti se už setkali i s takovou verzí, která je schopna kopírovat a extrahovat seznamy kontaktů, na které je pak možné malware jednodušeji šířit. Nejvíce napadené země jsou Rusko, Brazílie, Argentina, Turecko nebo Ukrajina. Antivirový systém Avastu jej zachytil již na více jak 165 tisících zařízeních. V Česku byl tento trojan zaznamenán jen na malém počtu smartphonů, není ale vyloučeno, že ještě nabere na síle. Opět je tedy na místě upozornění, abyste do svých zařízení neinstalovali žádný obsah, který se nachází mimo Google Play (potažmo Galaxy Store). 

Související články

Dnes nejčtenější

.