Zavřít reklamu

Před pěti lety schválila Evropská unie zákon, který pro obyvatele bloku cestující s jejich mobilními zařízeními přes hranice z větší části zrušil poplatky za roaming. Nyní EU tuto legislativu s názvem Roam-like-at-home prodloužila, a to rovnou o deset let, což znamená, že evropským spotřebitelům nebude při cestování do jiného státu EU (nebo Norska, Lichtenštejnska a na Island, kteréžto země jsou členy Evropského hospodářského prostoru) účtována většina poplatků navíc nejméně do roku 2032.

Kromě prodloužení výhod bezplatného roamingu na další desetiletí přináší aktualizovaná legislativa některé významné novinky. Obyvatelé EU nyní například budou mít právo na stejnou kvalitu internetového připojení v zahraničí, jakou mají doma. Zákazník používající 5G připojení musí při roamingu získat 5G připojení, kdekoli je tato síť dostupná; to samé platí pro zákazníka 4G sítí.

Mimoto evropští zákonodárci chtějí, aby mobilní operátoři zákazníky upozornili na alternativní možnosti, jak se dostat do kontaktu se zdravotnickými službami, buď prostřednictvím standardní textové zprávy, nebo specializované mobilní aplikace. Půjde o doplněk k současnému číslu tísňového volání 112, které je dostupné ve všech zemích EU.

Aktualizovaný zákon operátorům nařídí, aby zákazníkům objasnili dodatečné poplatky, které jim mohou vzniknout při volání zákaznických služeb, technické podpory leteckých společností nebo při posílání „textovek“ za účelem účasti v soutěžích či akcích. Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová prodloužení zákona přivítala a uvedla, že je pro jednotný evropský trh „hmatatelným přínosem“. Aktualizovaná legislativa vstoupila v platnost 1. července.

5G telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.