Zavřít reklamu

Zákonodárci různých evropských států i EU jako celek v posledních několika letech podrobují důkladnému zkoumání velké technologické společnosti, přičemž navrhují zákony, které mají zabránit zneužití jejich dominantního postavení na trhu. Nejnovější návrh se tentokrát týká globálně populárních komunikačních platforem. EU je chce propojit s jejich menšími konkurenty.

Nový návrh je součástí širší legislativní úpravy nazvané Digital Markets Act (DMA), která má za cíl umožnit v technologickém světě větší konkurenci. Zákonodárci Evropského parlamentu chtějí, aby velké komunikační platformy jako WhatsApp, Facebook Messenger a další fungovaly s menšími aplikacemi na posílání zpráv, podobně jako Zprávy od Googlu a iMessage od Applu mohou posílat a přijímat zprávy mezi uživateli Androidu a iOS.

Tento návrh, jestli nařízení DMA bude schváleno a přetaveno do zákona, se bude vztahovat na každou společnost působící v zemích EU, která má alespoň 45 milionů měsíčně aktivních uživatelů a 10 tisíc ročně aktivních firemních uživatelů. Za nedodržení DMA (pokud se stane zákonem) by velké technologické společnosti jako Meta nebo Google mohly být pokutovány do výše až 10 % jejich globálního ročního obratu. Za opakované porušení by to mohlo být až 20 %. Nařízení DMA, které také chce, aby online platformy daly uživatelům možnost volby ohledně internetových prohlížečů, vyhledávačů nebo virtuálních asistentů, které používají na svých zařízeních, nyní čeká na schválení právního textu Evropským parlamentem a Evropskou radou. Kdy by mohlo začít platit jako zákon, není v tuto chvíli známo.

Související články

Dnes nejčtenější

.