Zavřít reklamu

Řada vrcholových sportovců se proslavila ve velmi mladém věku, protože nejsledovanější sporty jsou založeny na výbušné rychlosti, dravosti a dynamické síle. 35 let je pak věk, kdy řada sportovců odchází do důchodu. Přesto existují sportovní odvětví, v nichž se může takřka každý, pokud bude mít dostatek vůle, dostat mezi špičku, i když začne v pozdějším věku. Podívejme se, do jakých sportů se lze úspěšně pustit i po 35. narozeninách a třeba se i kvalifikovat na olympijské hry.

Dálkový běh

Při dostatku talentu, disciplíny a štěstí na to, aby se vám vyhýbala zranění a také, pokud máte dostatek prostředků na vybavení a doplňky stravy, je možné dosáhnout v dálkovém běhu velkých úspěchů i v pozdějším věku. Často se říká, že čím delší je vzdálenost, tím méně je věk určujícím faktorem.

unsplash-c59hEeerAaI-unsplash

Proto můžeme na maratonech a ulmaratonech i starší závodníky, přičemž si často vůbec nevedou špatně. Věk je samozřejmě překážka u sportů založených na rychlosti, ale u běhu na delší vzdálenosti se přeci jen projevuje daleko méně. Například Cliff Young se dal na běhání ultramaratanů až ve věku 61 let a hned vyhrál první závod, kterého se zúčastnil.

Lukostřelba

Hned několik sportovců se lukostřelbou začalo zabývat až po svých 30. či dokonce 40. narozeninách a přesto se dokázali kvalifikovat na olympijské hry. Začínat s lukostřelbou v mladém věku je určitě výhoda, ale s přirozeným talentem lze s tímto sportem začít prakticky v jakémkoliv věku.

Sportovní střelba

Podobně jako u lukostřelby, ani zde nejsou atletické schopnosti omezujícím faktorem. Při dostatku talentu a času na trénink je možné, aby se i dospělý dokázal v pokročilejším věku prostřílet do světové špičky. Vždyť například David Kostelecký, který je narozen v roce 1975, stále sbírá medaile na prestižních mezinárodních soutěžích.

Curling

Stejně jako u mnoha dalších sportů, i u curlingu je nesmírně důležitý počet hodin, které strávíte hrou. Chození do práce tak určitým způsobem narušuje cestu do světové extratřídy. Ale curling je určitě jeden ze sportů, kde nejsou hráči omezeni tradičními atletickými schopnostmi.

Golf

Golf je jeden ze sportů, kde možná stojí za zvážení, zda nepovažovat i dobrý výsledek v Senior Tour za přijatelný úspěch. Hra od mladého věku totiž přináší neuvěřitelnou výhodu, zejména pokud jde o zkušenosti a svalovou paměť. Existuje však několik zdokumentovaných příkladů, kdy se někteří golfisté na tuto hru dali po svých 30. či 40. narozeninách a dotáhli to až právě do Senior Tour.

Jachting

I u jachtingu se objevili lidé, kteří s tímto sportem začali až po třicítce, ale stejně se dokázali dostat na olympijské hry a povedlo se jim uspět i v dalších prestižních závodech. John Dane III například závodil na olympiádě v roce 2008 ve věku 58 let. Nicméně tento sport, krom řady dalších omezujících faktorů, vyžaduje obrovské finanční investice. Ve skutečnosti je jeden z nejnákladnějších.

Šerm

S tím, že lze v šermu uspět i v pokročilejším věku by asi každý nesouhlasil. Větší pravděpodobnost je určitě v kordu než v šavli nebo fleretu, o nichž se obecně soudí, že jsou více závislé na rychlosti.

micaela-parente-YGgKE6aHaUw-unsplash

Triatlon

Přestože atletické schopnosti jsou zde důležité, triatlon je přeci jen podobný dálkovému běhu, protože hendikep ve výbušné rychlosti není v delších triatlonech překážkou. Určitý základ v kterékoliv součásti triatlonui, nebo raději ve všech, určitě není na škodu. Kromě toho jsou potřeba finance na nákup vhodného kola. Řada vrcholových triatlonistů přitom začala s tímto sportem až po třicítce.

Poker

Řada lidí možná nebude souhlasit s tím, že poker je opravdový sport. Přitom se ještě nedávno zcela vážně debatovalo o jeho zařazení na olympijské hry. Řada lidí se ovšem shodne na tom, že nejde jen o hru založenou na náhodě, protože každá partie na vrcholné úrovni vyžaduje skvělé kombinační schopnosti a neuvěřitelnou kontrolu emocí. Poker má své mistrovství světa a řada hráčů se mu věnuje profesionálně. Dobrá zpráva je, že můžete začít v podstatě kdykoliv a stejně máte šanci prorazit mezi špičku. Jako třeba André Akkari, který se narodil v roce 1974 a největšího úspěchu dosáhl v roce 2011, nedlouho poté, co se začal pokeru hlouběji věnovat. Dodnes patří mezi světovou špičku.

Sportovní rybaření

Mezinárodní soutěže ve sportovním rybolovu mají dokonce hned několik disciplín a spíše než fyzická zdatnost jsou důležité zkušenosti a správné instinkty. Nejúspěšnější sportovní rybáři se hlavně v USA stávají opravdovými celebritami. Přiměřená fyzická a mentální aktivita je vhodná v každém věku a je třeba pamatovat na to, že sport se dělá pro zdraví a pro radost, samoúčelná honba za úspěchy nemá příliš smysl. Na druhou stranu, jde o příjemnou třešničku na dortu, která korunuje poctivý přístup k tréninku a zdravou soutěživost.

Témata: , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.