Zavřít reklamu

Nikdo nemůže popřít fakt, že kromě Applu se o aktuálnost svých mobilních zařízení a jejich systémů patřičně stará pouze Samsung. Ve skutečnosti lze právě tuto společnost v tomto ohledu považovat dokonce i za lídra vzhledem k počtu zařízení, která uvádí na trh. Těm poskytuje 4 roky aktualizací systému a 5 let jeho zabezpečení.  

Kromě zásadních aktualizací Androidu a uživatelského rozhraní One UI vydává Samsung také měsíční aktualizace pro mnoho a mnoho telefonů a tabletů Galaxy, které jednak pravidelně přinášejí nové bezpečnostní opravy, jednak v případě nedávno vydaných zařízení, jako je řada Galaxy S22, řeší opravy chyb a vylepšení stability. Ostatně vás o těchto aktualizacích pravidelně informujeme i na našich stránkách.

Zatímco u velkých aktualizací systému a uživatelského rozhraní jsou k dispozici podrobné seznamy změn, které přesně popisují, co všechno se změnilo, upravilo a vylepšilo, pravidelné měsíční aktualizace neobsahují téměř žádné užitečné informace. Poměrně nemilé je i to, že i obyčejná měsíční aktualizace neobsahující žádné nové funkce ani možnosti přesáhne velikost 1 GB. Nemáte-li zapnuté automatické aktualizace, samozřejmě se pak ta déle stahuje i instaluje a zbytečně zdržuje. V druhé řadě pro ni musíte mít v zařízení vůbec místo.

Zajímavé je, že informace o aktualizacích Samsung v určitých regionech uvádět prostě nechce. V Jižní Koreji a Číně totiž na nátlak vlády společnost podrobně vysvětluje vše, co bylo opraveno, vylepšeno nebo přidáno do stávajícího softwaru v každé i byť nepodstatné aktualizaci. 

Zbytečně velká data 

Vezměme si například červnovou aktualizaci pro řadu Galaxy S22. Modely Galaxy S22, S22+ a S22 Ultra dostaly aktualizace o velikosti až 1,5 GB a jediné, co nám o nich Samsung řekl, bylo, že zlepšují celkovou stabilitu. Takto velké objemy stahovaných dat se u velkých aktualizací nového operačního systému spíše očekávají, ale ne v pravidelných „udržovacích“ aktualizacích, u kterých ani nevíme, jaký je jejich přínos.

V případě Galaxy S22, S22+ a S22 Ultra Samsung pravděpodobně opravuje nesčetné množství chyb, které stále trápí mnoho uživatelů, ale opět jde o to, že by nám to mohl blíže definovat. Ano, běžné zákazníky možná zrovna nezajímá, co je v každé aktualizaci nového, a mnozí o pravidelné aktualizace vlastně ani nestojí, zejména pokud obsahují velké změny. To ale neznamená, že tyto záhadně krátké a nicneříkající výpisy změn jsou prostě dobré. Prostě nejsou.

Opravdu doufám, že s tím Samsung do budoucna něco udělá, protože mnoho jeho fanoušků a uživatelů chce vědět, co nové aktualizace přinášejí, a to přímo v changelogu aktualizace, a ne prostřednictvím komunitních příspěvků typicky od vývojářů v sociálních sítích, kteří o novinkách informují, až když je objeví.

Telefony Samsung Galaxy Z můžete koupit například zde

Související články

Dnes nejčtenější

.