Zavřít reklamu

Mapy.cz jsou jednou z nejlepších navigačních aplikací. Hodí se nejen do automobilu nebo na řídítka motocyklů či kol, ale i do kapsy turistů, a dokonce barelů vodáků. Nabízejí hodně možností a přizpůsobení tras, které je vhodné znát před tím, než někam vyrazíte. Ušetříte si tak nejen kilometry, ale i síly. Zde tak najdete 5 tipů a triků pro Mapy.cz, které vám pomohou při vašem plánování.

Přihlaste se 

Je to poměrně triviální doporučení, ale ze všech je vlastně nejdůležitější. S jeho pomocí totiž budete mít obsah synchronizovaný napříč zařízeními, která používáte, a také získáte přístup k ukládání různých informací, aniž byste je opětovně vyhledávali. Stačí k tomu zvolit ikonu tří linek a nahoře klepnout na nabídku Přihlásit se. Následně vyplňte svůj e-mail a ověřte přihlášení skrze telefonní číslo. To je vše.

Ukládání tras 

Vyberte bod A, určete bod B, popřípadě přidejte jakékoli další mezizastávky potřebujete. Čím více jich zadáte, tím déle vám plánování samozřejmě trvá a bylo by otravné, dělat jej po zavření aplikace znovu. Když jste tedy přihlášeni, můžete si své plánování uložit a později jej jen načíst. Stačí k tomu vyjet linkou nahoru u panelu plánování a vlevo dole dát nabídku Uložit. Trasu můžete ještě pojmenovat a vpravo nahoře potvrdit uložení. Dáte-li pak ikonu tří linek a zvolíte nabídku Moje mapy, najdete zde ty své uložené. Jakmile na vybranou klepnete, tak se vám na mapě ihned zobrazí.

Sdílení tras 

Chcete-li se s někým o danou trasu podělit, aniž byste mu posílali neaktivní snímky obrazovky, tak mu můžete poslat speciální odkaz na své plánování. Když si jej poté druhá strana rozklikne, a pokud používá také aplikaci Mapy.cz, bude jí vaše mapa zobrazena. Po dokončení plánování tedy vyjeďte panelem nahoru a zvolte nabídku Sdílet. Můžete tak udělat nejen skrze funkci Quick Share, ale klidně i přes komunikační platformy.

Možnosti trasy 

Při svém plánování jste si určitě všimli, že Mapy.cz umí plánovat trasy a cesty pro auta, pěší, cyklisty, běžkaře i vodáky. V prvních třech případech se ale nabízejí ještě podrobnější určení. U automobilu si tak můžete vybrat rychlou s provozem, rychlou anebo krátkou s možností vyhnout se placeným úsekům. U pěší si určujete turistickou trasu nebo krátkou, která může vést i mimo značení, ale neměli byste našlápnout tolik kilometrů. V případě kola můžete plánovat trasy pro horská nebo silniční – každá samozřejmě vedou jinudy, protože se silničním kolem nebudete směrováni na lesní cesty.

Doplňující informace 

Především pro turisty a cyklisty se hodí další informace, které vám o vaší trase prozradí o něco více, a které nemusí být na první pohled viditelné. Předně se jedná o počasí. Po plánování trasy opět vyjeďte panelem směrem vzhůru a zapněte volbu Počasí na trase. Následně se můžete přepínat, zda chcete podél svého plánování vidět teplotu, srážky nebo sílu větru. Sjedete-li v panelu ještě níže, můžete si prohlédnout výškový profil trasy. Ten vás informuje o tom, jaké je u vašeho plánování stoupání a klesání. Čím rovnější linie je, tím je cesta snazší (ta na přiložených obrázcích byla opravdu náročná).

Dnes nejčtenější

.