Zavřít reklamu

Samsung má zaděláno na pěknou ostudu. Jeho nejnovější televizor Neo QLED podle všeho používá chytrý algoritmus, aby detekoval srovnávací testy HDR a upravil obraz tak, aby testy oklamal a poskytl výsledky, které se zdají být přesnější, než ve skutečnosti jsou. Informoval o tom web FlatPanelsHD.

Naštěstí existuje způsob, jak podvodný algoritmus Samsungu obejít a dostat přesné výsledky testů HDR. Většina recenzentů a certifikačních organizací testuje schopnosti HDR pomocí 10% okna, tedy deseti procent celé obrazovky. Algoritmus Samsungu „naběhne“, když detekuje test provedený na deseti procentech velikosti okna, nemůže však zohlednit všechny velikosti.

S ohledem na to web FlatPanelsHD zjistil, že Neo QLED QN95B poskytuje značně odlišné výsledky testů HDR při použití 9% velikosti okna místo 10%. Znepokojivější je však to, že televizor při testování HDR zřejmě zvyšuje maximální jas až o 80 %, a to konkrétně z 1300 na 2300 nitů, byť jen na krátkou chvíli, aby nedošlo k poškození miniLED podsvícení. Ve skutečnosti se nicméně přišlo na to, že Neo QLED QN95B v reálných scénářích použití jasu 2300 nitů nikdy nedosáhne. Toto zvýšení jasu tak bylo podle všeho do televize naprogramováno speciálně pro oklamání srovnávacích testů HDR.

Když web korejskému obrovi prezentoval svá zjištění, společnost odpověděla příslibem brzké aktualizace firmwaru. „Aby poskytl spotřebitelům dynamičtější zážitek ze sledování, vydá Samsung softwarovou aktualizaci, která zajistí konzistentní jas v HDR obsahu napříč širším rozsahem velikosti okna nad rámec průmyslového standardu,“ sdělil Samsung webu.

Televizory Samsungu koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.