Zavřít reklamu

Na dnešní 19. hodinu má Apple naplánovanou úvodní keynote ke své konferenci WWDC22. Očekává se představení celé řady operačních systémů, mezi kterými samozřejmě bude i iOS 16, tedy systém, na kterém bude společnost stavět iPhony 14, dostupný ale samozřejmě bude i pro starší zařízení. Má se ho ale Android bát? 

WWDC probíhá od 6. do 10. června a jedná se o akci určenou především vývojářům. Ti se zde totiž dozví novinky v operačních systémech společnosti, které pak budou moci implementovat do svých řešení. Ať už se jedná o iOS 16, iPadOS 16, macOS 13, watchOS 8 nebo tvOS 16, všechny systémy budou dostupné až na podzim letošního roku.

Podporovaná zařízení 

Když se zaměříme právě na iOS 16, je jednou z otázek, která všechna zařízení ho budou podporovat. Apple je ostatně v podpoře starších zařízení lídrem, protože iOS 15 běží i na 7 let starých zařízeních. S největší pravděpodobností však Apple letos zařízne podporu pro iPhony 6s a 6s Plus, stejně jako první iPhone SE, který vyšel na jaře 2016. I tak se jedná o příkladnou podporu zařízení, která už to mají s ohledem na technologický pokrok přece jen za sebou.

Redesign nepřijde 

Někteří uživatelé doufali, že iOS 16 bude znamenat první zásadní změnu designu po mnoha letech, ale nezdá se, že by k tomu došlo. Agentura Bloomberg totiž uvedla, že iOS 16 určitě žádný „end to end redesign“ nenabídne, což znamená, že design zůstane i letos stejný. Pořád ale v určité změny prvků vizuálu doufat můžeme. Naposledy společnost přepracovala celý systém iOS už v případě iOS 7, který přešel ze skeumorfismu na flat vzhled. Od té doby Apple postupně mění jen jisté části, ničeho velkého jsme se ale nedočkali a pravděpodobně letos opět nedočkáme.

Funkce 

Agentura Bloomberg také uvedla, že iOS 16 bude poměrně významnou aktualizací ve všech oblastech systému. Jedním z hlavních bodů letošního roku budou zřejmě oznámení. Apple jej ladil už v posledních dvou verzích systému, pořád ale asi není spokojen s jejich implementací do systému, což platí i pro mnoho uživatelů. iOS 16 by měl také obsahovat nové funkce pro sledování zdraví. Společnost v posledních letech učinila z aplikace Zdraví a její integrace s hodinkami Apple Watch ústřední bod softwarových aktualizací a zdá se, že se to nezmění ani letos. V České republice je však toto bohužel značně omezené.

Always On Display 

Systém by také mohl obsahovat nové funkce zaměřené na iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, které budou uvedeny na trh nejdříve v září tohoto roku. Podle Marka Gurmana jim má iOS 16 poskytnou Always On displej, tedy funkci pro Android zařízení zcela běžnou. Původně ji prý měly obsahovat už iPhony 13 Pro, ale Apple od tohoto plánu upustil, protože nedokázal jejich obnovovací frekvenci displeje snížit až na 1 Hz. Vždy zapnutý displej by údajně umožnil uživatelům vidět na displeji iPhonu neustále některé informace, tedy to, co známe už dlouhá léta. Pokud ale Apple Always On skutečně chystá, na WWDC bychom se o něm dozvědět neměli, protože tuto funkci jistě představí až právě s iPhony 14, jako jednu z jejich největších funkčních novinek.

Další novinky 

Systém prý také v jistém ohledu položí základy pro funkce rozšířené a virtuální reality, a to ještě před uvedením první náhlavní soupravy společnosti. Očekává se však, že Apple tuto novou náhlavní soupravu představí nejdříve koncem tohoto roku. Zprávy také naznačují, že iOS 16 přinese do aplikace Zprávy více funkcí podobných těm známým ze sociálních sítích, a to s důrazem na zvukové zprávy. Déle se hovoří i o možnosti plánování odesílání zpráv. V neposlední řadě se také věří, že by Apple měl vylepšit aplikaci Domácnost, která je značně neintuitivní a oproti konkurenci ztrácí.

Pokud vás zajímá, co si společnost pro majitele iPhonů chystá, tak sledujte dnešní představení iOS 16 živě v češtině přímo zde od 19:00.

Dnes nejčtenější

.