Zavřít reklamu

Fanoušci společnosti Apple se připravují na vývojářskou konferenci společnosti, která začíná příští pondělí. Ta klasicky slibuje první pohled na nové operační systémy, mezi kterými bude i iOS 16 pro iPhony. A analytici opět očekávají, že se konečně dočkají podpory Always On displeje, a to spolu s chystanými iPhony 14 Pro a 14 Pro Max. Bohužel tyto zvěsti ukazují, jak moc je Apple pozadu s funkcí, na kterou se mnoho uživatelů Androidu spoléhá dnes a denně. 

Podle Marka Gurmana z agentury Bloomberg hodlá Apple konečně přinést vždy zapnutý displej, který však bude vzhledem k hardwarovým omezením exkluzivní jen pro venjvybavenější modely řady, tedy iPhone 14 Pro a 14 Pro Max. Ty Apple hodlá představit až v září letošního roku, a proto je také pravděpodobné, že na WWDC22 o Always On neuslyšíme, protože by Apple prozradil, co si pro nás v souvislosti s novými iPhony teprve chystá.

Apple ztrácí 

Společnost chce využít technologii displeje LTPO, kterou v současnosti používá ve svých hodinkách Apple Watch, a snížit tak obnovovací frekvenci displeje až na 1 Hz. V kombinaci s OLED by tato implementace umožnila uživatelům iPhonu zobrazovat datum, čas a příchozí oznámení bez znatelného zásahu do výdrže baterie. Kvůli tomuto hardwarovému požadavku by ji však podporovaly pouze nejnovější Pro modely.

Samozřejmě přesně víme, jak dobře tato konkrétní kombinace technologií funguje, protože ve světě Androidu není ničím novým. Když pomineme, že je to již druhý rok po sobě, kdy se přesně tato fáma objevila, jen aby s iPhonem 13 Pro nedošla ke své realizaci, je to skvělý příklad toho, jak je Apple s podobnými vylepšeními pozadu. 

Samsung představil „vždy zapnutý displej“ ve svých telefonech už s řadou Galaxy S7 v roce 2016, a přestože nebyl zdaleka první, kdo jej použil, stal se pro Android základním prvkem. V té době tuto funkci mnozí považovali za propadák, a to především vzhledem k nárokům na baterii. Se zapnutou funkcí ztrácel telefon přibližně 1 % energie za hodinu, tedy 10 % kapacity baterie za deset hodin. To byla pro mnohé nákladná oběť, i když poskytovala značně přidanou hodnotu v informovanosti svého uživatele – není třeba klepat na displej, abyste zkontrolovali hodiny, není třeba spoléhat na chytré hodinky, abyste viděli příchozí oznámení.

AOD už není žádná revoluce 

Od dob modelu Galaxy S7 urazily displeje s funkcí Always On dlouhou cestu. Samsung v modelu Galaxy S22 Ultra používá podobnou technologii LTPO, kterou chce údajně využít i Apple v iPhonech 14 Pro a 14 Pro Max, díky čemuž má telefon k dispozici obnovovací frekvenci v rozmezí 1 Hz až 120 Hz. Přesto společnost neomezuje svůj Always On displej pouze na tato zařízení. Modely S22 i S22+ využívají technologii LTPS, která nabízí obnovovací frekvenci od 48 Hz. Ani jeden z nich není tak úsporný jako displej modelu S22 Ultra, přesto Samsung umožňuje, aby oba telefony měly tuto funkci dostupnou, stejně jako Galaxy S21 FE 5G, a to i při 120Hz obnovovací frekvenci.

Není pochyb o tom, že Apple bude prodávat svou novinku jako revoluci v moderních mobilních telefonech. To tedy za předpokladu, že se ji jableční uživatelé skutečně dočkají. Společnost si ale nikdy nedává příliš záležet na tom, aby byla s nějakou funkcí skutečně první, vždy se snaží být spíše tou, která funkci přinese, až když to dává smysl i s ohledem na hardware. Zde se ale nabízí otázka, jestli není těch 6 let skutečně dlouhá doba. Apple s Always On přichází prostě pozdě, a omluvu pro to němá prakticky žádnou, protože zde mu ani sebelepší marketing nepomůže.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.