Zavřít reklamu

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala odvetné sankce a další donucovací opatření mezi západními mocnostmi a Moskvou. Dopad to má i na Google, jehož dceřiná společnost se chystá v Rusku vyhlásit bankrot.  

V prohlášení, které Google uvedl prostřednictvím The Wall Street Journal, říká, že jeho dceřiná společnost není schopna vyplácet mzdy a plnit faktury poté, co jí federální agenti obstavili bankovní účet. Kromě toho měla být ve čtvrtek splatná soudem uložená pokuta ve výši 7,22 miliardy rublů (cca 111 milionů dolarů), která byla společnosti uložena za umístění zakázaného obsahu o ruských vojenských operacích na Ukrajině na YouTube.

Putinova administrativa se dostala do sporu se společností Google a dalšími velkými technologickými firmami proto, že ty nepřijaly její požadavky na stažení podle ní nepravdivých informací o ruských vojenských operacích. V prohlášení společnosti Google se dále uvádí, že v zemi budou i nadále dostupné a volně použitelné služby Android, Gmail, Mapy, Play, YouTube a vyhledávání.

Technologický gigant však bude čelit trvalým výzvám, aby tyto služby byly pro ruské uživatele nějak relevantní. Mnoho placených služeb totiž zůstává nedostupných, protože Rusko zůstává odříznuto od globální bankovní sítě SWIFT, což fakticky znemožnilo poskytovat placené aplikace v Google Play v Rusku. V květnu však byl Kremlem už také spuštěn alternativní trh s aplikacemi pro Android NashStore s více než tisícovkou aplikací.

Související články

Dnes nejčtenější

.