Zavřít reklamu

To že je Samsung největší prodejce chytrých telefonů asi víte. Že byla značka založena v Jižní Koreji je také známým faktem. Možná ale už nevíte, že se tak stalo v březnu roku 1938, že od roku 1953 začala společnost s produkcí cukru a že význam názvu Samsung značí „tři hvězdy“. A to teprve začínáme. 

Produkce cukru se tedy později přesunula pod značku CJ Corporation, nicméně záběr společnosti byla a pořád je poměrně široký. V roce 1965 totiž začal Samsung provozovat i denní tisk, v roce 1969 byla založena společnost Samsung Electronics a v roce 1982 založil Samsung profesionální baseballový tým. V roce 1983 pak Samsung vyrobil svůj první počítačový čip: 64k DRAM čip. Tímto ale ony zajímavosti teprve začínají.

Logo Samsungu se změnilo pouze třikrát 

Po vzoru hesla: „Pokud to není rozbité, neopravujte to“, se Samsung drží zajeté podoby svého loga, které se v historii změnilo jen třikrát. Aktuální podoba je navíc ustálena již od roku 1993. Logo samotné do té doby obsahovalo nejen název, ale také ony tři hvězdy, které právě toto slovo vystihuje. Úplně první podnik Samsungu byl založen v jihokorejském městě Tegu pod značkou Samsung Store a jeho zakladatel Lee Kun-Heem zde obchodoval s potravinami. Město Samsung, jak se přezdívá komplexu společnosti, pak sídlí v Soulu.

Logo Samsung

Samsung měl chytrý telefon ještě dávno před příchodem iPhonu 

Samsung není prvním, kdo nějaký chytrý telefon vytvořil, ale byl jedním z prvních, který se v této oblasti následně patřičně angažoval. V roce 2001 např. představil první PDA telefon s barevným displejem. Ten se jmenoval SPH-i300 a byl exkluzivní pro americkou síť Sprint. Jeho operačním systémem byl tehdy populární Palm OS. Do odvětví elektroniky přitom společnost vstoupila až s rokem 1970 a uvedením svého prvního černobílého televizoru. První telefon uvedla v roce 1993, první telefon s Androidem pak v roce 2009.

Palm

Samsung mohl koupit Android, ale odmítl 

Fred Vogelstein ve své knize Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution píše o tom, jak sháněli koncem roku 2004 zakladatelé Androidu peníze na udržení svého startupu. Všech osm členů týmu stojícím za Androidem odletělo do Jižní Koreje, aby se setkali s 20 vedoucími pracovníky společnosti Samsung. Těm zde prezentovali své plány na vytvoření tohoto zcela nového operačního systému pro mobilní telefony.

Podle spoluzakladatele Andyho Rubina však zástupci Samsungu vyjádřili značnou nedůvěru ohledně toho, že by byl takto malý startup schopen vytvořit takový operační systém. Rubin k tomu dodal: „Vysmáli se nám přímo v jednací místnosti.“ O pouhé dva týdny později, tedy na začátku roku 2005, zajel Rubin a jeho tým do Googlu, který se rozhodl startup koupit za 50 milionů dolarů. Člověk si musí klást otázku, co by se s Androidem stalo, kdyby ho Samsung skutečně koupil.

Samsung a Sony 

Oba vyrábějí chytré telefony, oba vyrábějí i televize. Jenže Samsung už v roce 1995 vyrobil svoji první LCD obrazovku a o deset let později se ze společnosti stal největší celosvětový výrobce LCD panelů. Předstihl totiž svého japonského rivala Sony, který byl do té doby největší celosvětovou značkou spotřební elektroniky a tím se Samsung stal součástí dvaceti největších celosvětových značek.

Sony, které do LCD nijak neinvestovalo, nabídlo Samsungu spolupráci. V roce 2006 tak byla vytvořena společnost S-LCD jako spojení Samsungu a Sony za účelem zajištění stálé dodávky LCD panelů pro oba výrobce. S-LCD je z 51 % vlastněna Samsungem a Sony má 49 %, přičemž provozuje svoje továrny a zařízení v Tangjungu v Jižní Koreji.

Burdž Chalífa 

Jedná se o nejvyšší mrakodrap světa, který byl postaven v letech 2004 až 2010 v městě Dubaj ve Spojených arabských emirátech. A kdybyste náhodou nevěděli, kdo se na této stavbě podílel, tak ano, byl to Samsung. Nebyla to tedy právě společnost Samsung Electronics, ale dceřiná společnost Samsung C&T Corporation, tedy ta, která se specializuje na módu, obchod a stavebnictví.

Emiráty

Konstrukční značce Samsungu byl ale již dříve přidělen kontrakt na stavbu jedné ze dvou věží Petronas Towers v Malajsii, nebo věže Taipei 101 na Tchaj-wanu. Jedná se tedy o přední společnost v oblasti stavitelství. 

Související články

Dnes nejčtenější

.