Zavřít reklamu

Aktuální Rusko čelí nesčetně sankcím a západní značky ho na protest proti vpádu země na Ukrajinu opustily. Ruští obyvatelé si tak nekoupí ani nové Samsungy, ani nové iPhony, což by jim ale nemělo vadit, protože federace přece oznámila, že západní technologie nepotřebuje. Situace je samozřejmě jiná a pro běžného ruského občana patřičně skličující. 

Velké značky tedy ruský trh opustily, a ty, které tak neučinily, zakázalo zase Rusko. Jenže to si nyní uvědomuje vážnost situace, a proto dělá úkrok stranou. Ruský premiér Michail Mišustin tak uvedl, že země umožní maloobchodníkům dovážet zboží bez povolení držitele ochranné známky. Jedná se tedy o šedý dovoz zboží značek, které ruský trh opustily. Patří sem nejen Apple s jeho iPhony, ale i Samsung s jeho telefony a tablety Galaxy a stejně tak elektronika jiných typů a značek, typicky se jedná o počítače, herní konzole atd.

Na rozdíl od jiných případů porušování duševního vlastnictví, jako je vytváření kopií filmu nebo výroba značkového oblečení s původními logy, pracuje šedý dovoz s originálními produkty. Protože ale velké značky omezily v zemi své činnosti, tak i když si ruský občan koupí nový telefon, pravděpodobně jej stejně z tohoto důvodu v případě potřeby nebude mít kde reklamovat.

Problém to má ale ještě jeden. Společnosti totiž mohou taková zařízení omezit na funkčnosti. Mají totiž připraveny různé systémy, které na dálku zařízení znefunkční. V případě Samsungu se tak jedná nejen o mobilní telefony a tablety značky, ale i jeho televizory. Stačí jen to, aby se takové zařízení připojilo k síti. 

Související články

Dnes nejčtenější

.