Zavřít reklamu

Analytická společnost Canalys vydala kompletní zprávu o dodávkách smartphonů za první čtvrtletí letošního roku. Čísla v ní zveřejněná ukazují, že v čele žebříčku zůstal Samsung, který v předmětném období dodal na globální trh 73,7 milionu smartphonů a drží nyní tržní podíl 24 %. Celkem bylo na trh dodáno 311,2 milionu smartphonů, což je meziročně o 11 % méně.

Na druhém místě skončil Apple, který vyexpedoval 56,5 milionu smartphonů a jeho tržní podíl činí 18 %. Za ním se umístilo Xiaomi s 39,2 miliony dodaných smartphonů a podílem 13 %, čtvrtou pozici obsadilo Oppo s 29 miliony dodaných smartphonů a podílem 9 % a první pětku největších hráčů na poli chytrých telefonů uzavírá Vivo, které na trh dodalo 25,1 milionu smartphonů a nyní má podíl 8 %.

Čínský trh v prvních třech měsících letošního roku utrpěl značný pokles, když se dodávky smartphonů Xiaomi, Oppo a Vivo meziročně snížily o 20, 27 a 30 %. K menší poptávce přispěly zejména tři faktory: nedostatek komponent, pokračující covidové lockdowny a stoupající inflace. Jedinou značkou, které se v tomto období dařilo, byl Honor, který vyexpedoval 15 milionů smartphonů a stal se v Číně jedničkou.

Situace v Africe a na Blízkém východě nebyla o moc lepší, na těchto trzích klesly dodávky Xiaomi o 30 %. Severní Amerika byla jediným trhem, který v uplynulém kvartálu zaznamenal růst, a to díky úspěchu řad iPhone 13 a Galaxy S22. Analytici Canalysu očekávají zlepšení situace v dodavatelských řetězcích a oživení poptávky po smartphonech v druhé polovině roku.

Telefony Samsung Galaxy koupíte například zde

Dnes nejčtenější

.