Zavřít reklamu

Smartphony Samsung Galaxy a obecně androidová zařízení se v průběhu let staly pro běžného uživatele možná až příliš výkonnými. Debata ohledně výkonu čipů Exynos od Samsungu a Snapdragon od Qualcommu se někomu může zdát nekonečná, může však vést ke zdravé konkurenci. Bez ohledu na to, které řešení je lepší, obě trpí podobnými problémy. A jelikož se tyto problémy vyskytují u čipsetů vyráběných jak Samsungem, tak společností TSMC, někteří insideři v této oblasti tvrdí, že „kamenem úrazu“ je procesorový design ARM.

Androidové čipsety, jako jsou ty nabízené Samsungem a Qualcommem, mají problém s řízením energie a teploty. Běží s vyššími teplotami, což vede k rychlejší degradaci výkonu a vyšší energetické spotřebě. Jak čipy Exynos, tak Snapdragony používají instrukční sadu (ISA) společnosti ARM. ISA je abstraktní model, který definuje, jak je procesor řízen softwarem. Jde vlastně o rozhraní mezi hardwarem a softwarem, které určuje, co procesor může dělat a jak vykonává své úkoly.

 

Čipy Applu jsou však také postaveny na ISA od ARM, přesto zmíněnými problémy tolik netrpí. Jak je to možné? Potenciální vysvětlení dává zpráva webu Business Korea, na kterou upozornil server SamMobile. Web s odvoláním na insidery z čipové branže upozorňuje, že Apple řeší problémy spojené s procesorovým designem ARM tak, že se společností spolupracuje na vyladění svých čipů pro použití v iOS.

Samsung a Qualcomm své čipy vyvíjejí pro použití různými výrobci, takže podle všeho zpravidla upřednostňují kompatibilitu před optimalizací. Androidové čipsety, které nejsou „doladěny“ a používají nezměněný design ISA od ARM, tak podle webu podávají nižší výkon. Korejský obr se však těmto problémům do budoucna možná vyhne. Nedávno se totiž v éteru objevila informace, že by mohl pracovat na novém čipsetu navrženém a optimalizovaném speciálně pro smartphony Galaxy.

Související články

Dnes nejčtenější

.