Zavřít reklamu

V posledních několika letech uvedly své vlastní čipové sady společnosti Apple, která je v tomto ohledu lídrem, Samsung, který je s jeho Exynosy mírně kontroverzní, Huawei, který doplatil na sankce ze strany USA a Google, který má skutečný potenciál. Dokonce to zkoušela i společnost Xiaomi, ale bez většího úspěchu. Teď se chystá do vážného boje s vlastními čipy vstoupit i OPPO. 

Nová zpráva totiž naznačuje, že právě společnost OPPO plánuje masovou výrobu čipové sady pro chytré telefony už v příštím roce, přičemž na trh by ji v prvních zařízeních mohla uvést někdy v roce 2024. Mělo by se ale údajně jednat o čip základní úrovně, který by měl být použit v cenově dostupném smartphonu. Tento čipset by mohl být vyráběn 6nm procesem, a stát za ním bude společnosti TSMC (která vyrábí čipy i Applu).

Pod jednou střechou 

Může to vypadat jako zbytečný krok, ale OPPO si na low-endovém čipsetu vyzkouší všechno důležité, aby pak mohlo zaútočit v plné síle. Budoucí čipové sady by tak mohly už využívat i integrovaný modem a 4nm výrobní proces TSMC. Takové čipsety by následně byly používány ve vrcholných řadách. Zpráva dále uvádí, že různé části návrhu, včetně návrhu front-end a back-end, architektury paměťového systému, algoritmů a integrace, jsou prováděny v rámci společnosti.

OPPO ostatně není v navrhování čipů úplným nováčkem, protože v loňském roce uvedlo svou první čipovou sadu pro chytré telefony – Mariana MariSilicon X. Jedná se o první víceúčelovou čipovou sadu společnosti, která kombinuje NPU (Neural Processing Unit), ISP a víceúrovňovou paměťovou architekturu. Nabízí pokročilé funkce zaměřené na fotoaparát, například noční režim 4K s živým náhledem.

Zatím se neví, jak konkurenceschopný by mohl chystaný čip být, ale společnost si od něho slibuje snížení závislosti na dodavatelích čipů, kterými jsou MediaTek a Qualcomm a vlastně i Samsung. Ten vyrábí vlastní čipové sady již více než deset let a značky a odebírají je od něho společnosti jako Motorola a Vivo. A právě i Samsung uvedl, že nyní silně zvažuje výrobu čipů vytvářených na míru právě pro telefony Galaxy pro lepší jejich výkon a optimalizaci. Jak to tak vypadá, roste zde pěkně silná konkurence, která by mohla zatopit i Applu. 

 

Dnes nejčtenější

.