Zavřít reklamu

Technologičtí obři Apple a Meta (dříve Facebook Inc.) předali uživatelská data hackerům, kteří zfalšovali příkazy k naléhavým žádostem o data, které obvykle zasílá policie. Incident se podle agentury Bloomberg citované webem The Verge odehrál v polovině loňského roku a společnosti prý hackerům poskytly mimo jiné IP adresy, telefonní čísla nebo fyzické adresy uživatelů svých platforem.

Zástupci policie od sociálních platforem často požadují data v souvislosti s vyšetřováním trestné činnosti, což jim umožňuje získat informace o majiteli určitého online účtu. I když tyto žádosti vyžadují příkaz k domovní prohlídce podepsaný soudcem či vyřízení u soudu, u naléhavých žádostí (zahrnujících život ohrožující situace) toto neplatí.

Jak ve své nedávné zprávě uvádí web Krebs on Security, falešné naléhavé žádosti o data jsou v poslední době stále běžnější. Během útoku musejí hackeři nejprve získat přístup k e-mailovým systémům policejního oddělení. Poté mohou jménem konkrétního policisty zfalšovat naléhavou žádost o data, jež popisuje možné nebezpečí okamžitého neodeslání požadovaných údajů. Podle webu někteří hackeři za tímto účelem prodávají na internetu přístup k vládním e-mailům. Web dodává, že většina těch, kteří tyto falešné žádosti posílají, jsou nezletilí.

Meta a Apple nejsou jedinými společnostmi, které se s tímto fenoménem setkaly. Podle Bloombergu hackeři kontaktovali i firmu Snap, která stojí za populární sociální sítí Snapchat. Není však jasné, jestli falešné žádosti vyhověla.

Dnes nejčtenější

.